GÜNDEM

Şanlıurfa’da kuraklık çiftçinin belini büktü

Şanlıurfa’da bu yıl çiftçiler kuraklıktan çok kötü etkilenirken, bu durumun gıda fiyatlarına da yansıyacağı aşikâr.

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden olan Şanlıurfa’da, bu yıl tarım arazileri büyük oranda kuraklıkla karşı karşıya kaldı. Gübre ve tohum fiyatlarının da bir hayli yüksek olması ile birlikte çiftçiler, her yıl 14 Mayıs’ta kutlanan ‘Dünya Çiftçiler Günü’nü bu yıl hüsranla geçirir oldu. Bu yıl yeterli yağış görmeyen Şanlıurfa’da, yaşanan kuraklık nedeniyle ürünlerde verim kaybı yaşanacağı ve bu durumun gıda fiyatlarını da arttıracağı öngörülüyor.

ÖZKAN: ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLERSE HERKESİN YÜZÜ GÜLECEK

Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla Bizim Haber Ajansı’na (BİHA) açıklamada bulunan Ziraat Mühendisi İsmail Özkan, çiftçinin şuanda mağdur olduğunu belirterek, “Bu mağduriyet nasıl giderilir. Fiyat iyi olursa, verim iyi olursa tabi çiftçinin de yüzü güler. Ülke olarak tarım ülkesinde yaşıyoruz. Tarımın olmadığı bir ülke gelişmiş bir ülke sayılamaz. Eğer bir ülkede çiftçinin yüzü gülüyorsa emin olun tüm vatandaşların yüzü gülecektir. Biz şuan Harran Ovası’nda ekim yaparken, Türkiye’nin en batı kısmında Trakya da, İstanbul da buradan ekonomik olarak faydalanmakta.  Burada üretilen sebze ve meyveler o bölgeye gönderilmekte” dedi.

KARABORSACILIĞIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ LAZIM”

Şanlıurfa’da yaşanacak en ufak bir sıkıntıda Batı’da, Karadeniz’de, Akdeniz’de ve Ege’deki vatandaşların da etkileneceğini dile getiren Özkan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Buralarda bir dolu olur, bir kuraklık olur. Mesela buğdaydan örnek vereyim. Şuanda kurak bir sezon geçiriyoruz. Buğday veriminin düşük gelmesi İstanbul’da un fiyatlarının, ekmek fiyatlarının ve kuru gıdaların fiyatlarında artışa neden olacaktır. Bu nedenle çiftçinin yüzü gülerse herkesin yüzü güler. Bir tarım ülkesi olarak devletimizden, devlet büyüklerimizden çiftçilere büyük bir destek bekliyoruz. Sıkıntılı dönemlerde devlet büyüklerimizin elini taşın altına koymalarını istiyoruz. Mazot, gübre desteklemesi verilmesini talep ediyoruz. Tohum fiyatları çok yüksek, bu konuda karaborsacılığın önüne geçilmesi lazım. Kuraklık, sel felaketi ve dolu gibi olaylarda devletimizin çiftçinin yanında olmasını istiyoruz.”

Özkan, son olarak dünyadaki tüm çiftçilerin Dünya Çiftçiler Gününü kutladı.

“ÇİFTÇİLER ZORLANIYOR”

Turluk Mahallesi’nde çiftçilikle uğraşan Abdullah Özkan da, “Bu sene mercimek ektik, yaşanan kuraklık nedeniyle mercimekte de baya bir zarar oldu. Çoğu çiftçilerimiz mercimeğini sürdü, pamuğa çevirdi” dedi.

Gübre fiyatlarının yüksek olmasından dert yanan Özkan, çiftçilerin gübre alırken zorlandığını ve gübre fiyatlarının düşmesi için adımlar atılmasını istedi. Özkan, çiftçilerin Çiftçiler Gününü de kutlayarak konuşmasını noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu