EĞİTİMURFA YEREL HABERLER

Şanlıurfa’da okul var ama sel sonrası yolu yok

 Şanlıurfa’da geçen ay yaşanan sel felaketinde Haliliye ilçesinde zarar gören dere yatağının üzerindeki köprü, iki okulun öğrencilerini mağdur etti. Ekiplerin dere yatağını genişletme çalışmasında kanalın üstü açılırken alanda toprak kayması yaşandı. Dere yatağının yanındaki Necat Kuveyt Türk Kardeşlik İlkokulu ve Veysel Karani Ortaokulu öğrencilerinin okullarıyla ulaşımı kalmadı. Öğrenciler başka okullara nakledildi. Yeni köprünün yeni eğitim yılına yetiştirilmesi planlanıyor.

Şanlıurfa’da 14-15 Mart’ta yaşanan sel felaketinin ardından kent merkezine akan dere yataklarında temizlik ve genişletme çalışması yapıldı.

Şehir merkezine akan derelerin üstü kapalı olan bölümleri Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Su İşleri (DSİ) bünyesindeki ekipler tarafından açılıp dere yatakları genişletildi, temizlendi.

Ekiplerin çalışma yaptığı alanlardan biri de Haliliye ilçesine bağlı Ertuğrul Gazi Mahallesinde.

Daha önce üzeri kapalı olan kanalda yapılan çalışma Necat Kuveyt Türk Kardeşlik İlkokulu ve Veysel Karani Ortaokulu öğrencilerini mağdur etti.

Ekipler tarafından üstü açılan kanalın bir kısmında beton duvar olmadığı görüldü. Beton duvar olmayan bu kısımda bir süre önce toprak kayması yaşandı. Kayan toprak beton duvara da zarar verdi. Vaktiyle kanal kapatılarak, Necat Kuveyt Türk Kardeşlik İlkokulu ve Veysel Karani Ortaokulu öğrencilerinin okullarıyla ulaşımını sağlayan köprünün yerinde şu an yeller esiyor.

Necat Kuveyt Türk Kardeşlik İlkokulu ve Veysel Karani Ortaokulu öğrencilerinin okul ile ulaşımı kalmamış durumda.

ÖĞRENCİLER BAŞKA OKULA NAKLEDİLDİ

Dere yatağının yanındaki her iki okul da güvenlik nedeniyle kapatıldı. Necat Kuveyt Türk Kardeşlik İlkokulunda eğitim gören öğrenciler, Osman Ertuğrul Ortaokulunda yapılan yeni anaokulunda eğitim görüyor. Veysel Karani Ortaokulundaki öğrenciler ise Yenişehir Ortaokuluna nakledildi.

Dere yatağındaki tadilatın DSİ tarafından yapılacağı öğrenilirken, iki okulun yeni eğitim öğretim yılına kadar eğitime hazır hale getirilmesi bekleniyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, BİHA’ya, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Her iki okulun yanından geçen köprü selden etkilendiği için kapalı durumda. DSİ, kanal üstünde köprü yapacak. DSİ tarafından dere yatağıyla ilgili uzun bir dönemde tadilat çalışması yapılacak. Çalışmalar yeni eğitim öğretim sezona kadar tamamlanır.”

Mahalle sakinlerinden Abdurrahman Aslanoğlu ise şunları söyledi:

“Buradaki okullar sel nedeniyle kapalı durumda. Bu derenin üstü kapalıydı, sel sonrası yetkililer derenin üstünü açtı. Şu anda bu derenin etrafına güvenlik amacıyla tel örgüyle çekilmiş. Burada eğitim gören öğrencilerde başka okullara gitti”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu