URFA YEREL HABERLER

Şanlıurfa’da Taksiciler Sorunlarına Çözüm Bekliyor

Şanlıurfa’da taksimetreye zam isteyen yüzlerce taksici taleplerinin karşılanmadığı gerekçesiyle konvoy halinde Büyükşehir Belediyesi binası önüne gelerek eylem yaptı.

Ekonomide son dönemde yaşanan dalgalanmalarla gelen zamlar yaşamın her alanında hissedildi. Zamlardan etkilenmeyen neredeyse hiçbir sektör bulunmuyor. Şanlıurfalı taksiciler de artan hayat pahalılığı karşısında taksimetre ücretlerine zam talep etti. Ancak talepleri yanıtsız kalan taksici esnafı eyleme gitti. Şanlıurfa Taksiciler Derneği’ne bağlı yüzlerce taksici araçlarıyla konvoy düzenleyerek Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yaptı.

Haleplibahçe’de buluştuktan sonra konvoy halinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi binası önüne gelen taksi esnafı, yolu trafiğe kapattı. Taksicileri emniyet ekipleri ikna etmeye çalıştı.

Taksiciler, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince verilen taksi duraklarının iptal edilmesi ile taksimetre ücretlerine istedikleri zammın verilmemesini protesto etti.

Taksiciler yetkililerle görüşerek, gelecek hafta içinde sorunlarının çözümü için söz aldıklarını belirtti. Sıkıntılarının giderilmediği takdirde eylemlerine devam edeceklerini ifade eden taksiciler, ekonomik açıdan çok zor durumda kaldıklarını belirterek bir an önce taleplerinin dikkate alınmasını istedi.

“EN BÜYÜK SIKINTIMIZ DERNEK OLARAK BİR YERİMİZ YOK”

Şanlıurfa Taksiciler Dernek Başkan Yardımcısı Bülent Kabak, taksici esnafının zor durumda olduğunu kaydetti.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün Şanlıurfalı taksici esnafıyla ilgilenmemesinden dolayı bugün böyle bir protesto gerçekleştirdiklerini belirten Kabak, “Görüştüğümüz yetkililer bize bu saatten sonra ilgileneceklerini söylediler. Yetkililer haftaya bizim sorunlarımıza cevap verecekler. Sözlerini tutmadıkları taktirde biz yine toplanıp gelip buraya hakkımızı arayacağız” dedi.

“Urfa’da en büyük sıkıntımız dernek olarak bir yerimiz yok” diyen Kabak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Taksicilere kulübe verilmeden yer verilmiş ve bu yerler de devir yapılırken Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine bağlı Ulaşım Daire Başkanlığında Can Halaç Bey, Ulaşım Hizmetleri Müdürü Reşit Eski Bey bu yeri iptal ediyor. ‘Git nerede durursan orada dur’ diyor. Peki adam bu taksiyi neden aldı? Bu yeri niye verdin?”

“URFA’DA HALA TAKSİMETRE ARTIŞI OLMADI”

Hiçbir yerde olmayan uygulamaların neden Şanlıurfa’da uygulandığını sorgulayan Kabak, “Bizim araçlarımızda diğer şehirler gibi 5 ve 10 yaş sınırlaması getirmişler. Hiçbir yerde olmayan bir durum bu. Her ilde taksimetre artışı olurken Urfa’da hala taksimetre artışı olmadı. Korsan taksiciliğin önüne geçen yok. Burada görev zabıtaya da düşüyor. Büyükşehir’deki zabıtalar fazla ilgilemiyor. Bu sorunlarla ilgilensinler. Kulübeler, taksi yerleri verilmiş. Buraya demir dikme, indirme olayı yok.  Belediyeye her söylediğimde bütçemiz yok diyorlar. Belediye her ay bizden aidat alıyor. 20 lira yer için 10 lirada plaka için” dedi.

TAKSİCİLERİN TALEPLERİ BAŞKAN BEYAZGÜL’E İLETİLECEK

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada taksici esnafının talep ve önerilerinin dinlendiğini kaydedildi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yahya Ürün, taksici esnafının taleplerinin çözümü konusunda alınan notların Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’e aktarılacağını belirtti.

Belediye binasında gerçekleşen görüşmede belediye yetkilileri ile taksici esnafı arasında yeni bir konsorsiyum oluşturularak talep ve önerilerin gerçekleşmesi için çalışma başlatılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu