URFA YEREL HABERLER

Şanlıurfa’daki trafik çilesine İngiltere modeli

Şanlıurfa’da artan araç sayısı ve yolların bu ihtiyaca cevap verememesinin yanı sıra bazı sürücülerin bilinçsiz ve sorumsuzluğu yüzünden trafik içinden çıkılmaz bir hal aldı. İngiltere’de Şanlıurfa’daki sürücülerden daha hafif kusur işleyenlerin bile sürücü belgeleri iptal ediliyor.

Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden Şanlıurfa’daki sürücüler, toplu taşıma aracında yolculuk edenler, il dışından gelenler ve yayalar trafikte adeta çile çekiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Şanlıurfa’da 2022 Nisan itibarıyla  265 bin 914 taşıt bulunuyor.

Şanlıurfa’da trafiğe kaydı yapılan araçların sayısı her gün artıyor. Her yıl artan araç sayısı karşısında yollar da artık yetersiz kalıyor. Trafikte düzen de bozulunca kent trafiği içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Yolların yetersizliği ve bilinçsiz sürücüler ile trafik kilitleniyor.

Oysa İngiltere’de Şanlıurfa’daki sürücülerden daha hafif kusur işleyenlerin bile sürücü belgeleri iptal ediliyor.

İngiltere’de bir yardım kuruluşunun araştırmasına göre, 9.10 ve 11 ceza puanı sınırında ; 92 bin İngiliz sürücü bulunuyor. İngiltere’de ehliyet iptali için 12 ceza puanının doldurulması gerekiyor.

Bu cezalar; günlük sürüş alışkanlıkları, bilgisizlik, hız yapma, çift beyaz çizgide sollama, tehlikeli bir yere park etme, ; okul geçidinde durmama, çok fazla yolcu taşıma veya araca aşırı yükleme gibi hatalar sonrası alınabiliyor.

Ayrıca birçok sürücü temel araç bakım eksikliği nedeniyle de ceza puanı alabiliyor. Bu sınıflandırmaya; kusurlu lastikler, patlamış far veya fren ampulleri, çatlamış ışık kapakları, lekeli ön cam silecekleri veya aşınmış süspansiyon bileşenleri gibi basit görünen nedenler giriyor.

Türkiye’de sürücüler ölüme sebebiyet veren kazaya karışmadıktan, 100 ceza puanına ulaşmadıktan ; hız sınırını aşmadıktan, belirgin kural ihlali yapmadıktan, ; sürücünün sağlık durumunun trafikte araç kullanmasına engel oluşturmadıktan, uyuşturucu ve alkollü araç kullanmadıktan sonra ehliyetine el konulmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu