GÜNDEM

Şanlıurfa’dan Gezi Davası kararına tepki

TMMOB Şanlıurfa, Gezi Parkı davasında verilen kararlara tepki göstererek "Ülkemizde adalete olan inancın kırıntısına bile yer bırakmayan bu anlayış demokratik olmadığı gibi meşru da değildir" dedi.

Gezi Parkı davasında Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet diğer sanıklara ise ; 18’er yıl hapis cezası verilmesine Şanlıurfa’dan ses yükseltildii.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu, ; karara tepki amacıyla yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada birliğe üye isimlere verilen karar eleştirildi ve şu ifadelere yer verildi:

“25 Nisan 2022 Pazartesi Günü görülen Gezi Davası’nın karar duruşmasında, ; TMMOB Yönetim Kurulu Üyemiz, Mimarlar Odası ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Yüksek Mimar Mücella Yapıcı, ; Mimarlar Odamızın Hukuk Müşaviri Avukat Can Atalay ve Şehir Plancıları Odamızın İstanbul Şubesi’nin eski başkanı Tayfun Kahraman’ın da aralarında bulunduğu 7 kişi, hukuksuz bir yargılamayla 18 yıl hapis cezası verilerek tutuklandılar.

‘HUKUKİ DEĞİL’

Gezi Parkı’na sahip çıkmak cezalandırılamaz. Parka sahip çıkanlara yönelen polis şiddetine tepki göstermek suç değildir. Bu süreçte polis şiddeti ile hayatını kaybeden ve yaralanan gençlere sahip çıkmak suç değildir. İki defa beraat etmiş oda temsilcilerini 18’er yıl hapis cezasıyla mahkûm etmek hukuki değildir. Ülkemizde adalete olan inancın kırıntısına bile yer bırakmayan bu anlayış demokratik olmadığı gibi meşru da değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu