Suruç’ta üretilip, dünyaya ihraç edilecek

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde “Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi” ile birlikte bugüne kadar yapılan çalışmalarla, 102 bin 800 dekar zirai alan suyla buluşurken, önceki yıllara göre ürün çeşitliliğinde artış yaşandı. 

Suruç Ovasında sulamaya başlanan arazilerde başta pamuk olmak üzere, mısır, buğday, arpa, nar ve meyve çeşitliliğinin yanı sıra Suruç Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığının destekleriyle Türkiye’nin her bölgesinde ciddi kar marjları ile dikkat çeken seralar tek tek faaliyete geçmeye başladı.

İçişleri Bakanlığınca KHK kapsamında belediyeye görevlendirmenin yapıldığı ilçede Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Kenan Aktaş, seracılık alanında faaliyetlerin arttırılması, iş adamlarının bölgeye yatırım yapması için girişimlerde bulunuyor. Aktaş tüm bunlarla beraber bölge çiftçisi ile sık sık bir araya gelip sera faaliyetlerinin arttırılması için çalışmalarını sürdürüyor. 
 

 

KARANFİL YETİŞTİRİLİYOR

Aktaş’ın girişimleri meyvelerini vermeye başlarken, ilçede ilk kez çiçekçilik sektörünün olmazsa olmazı olan “karanfil çiçeği” yetiştirilmeye başlandı.

İlçede ilk seracılık faaliyetlerinden birine başlayan Suruçlu çiftçi Tekin Özyiğit, doğduğu topraklarda ilçe merkezine bağlı bir saat uzaklıktaki Çaykara köyü yakınlarında karanfil yetiştirmeye başladı.14 yıldır Antalya’da 8 dönümlük alanda seracılık işiyle uğraşan ve karanfil kesimi yapan Tekin Özyiğit, doğduğu topraklara yatırım yapma kararı aldığını belirterek, 3 ay önce Suruç ilçesinde kurduğu serayla 5’inci ayda ilk karanfil çiçeğini almayı hedefliyor.

Suruç’ta 9 bin metrekare alanda, Birecik ilçesinde 7 bin metrekare alan üzerinde seracılık faaliyetine başlayan Özyiğit “Seranın 3 bin metrekare alanında anaç yani fide yetiştiriciliği 13 bin metrekare alanda ise karanfil çiçeği ekeceğiz. Sondaj ile aldığımız suyu damlama suyu ile fidelere yani anaçlara veriyoruz. Mayıs 2020 tarihinde ilk karanfil çiçeği hasadını yapmayı planlıyoruz. Hasadını yapacağımız karanfil çiçeğini Antalya ilindeki firmalara satacağız, onlar da dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç edecekler. Ben tüm çiftçi kardeşlerimizi iş adamlarımızı buraya davet ediyorum. Bu önemli yatırımın ilçemize kazandırılması noktasında Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Kenan Aktaş’a teklif götürdüğümüzde bizi adeta kucakladı ve seramızı aynı gün yerinde görerek her türlü desteği verdi kendisine yürekten teşekkür ediyorum” dedi.
 


 

AKTAŞ: SERACILIĞI YAYGINLAŞTIRACAĞIZ

Karanfil yetiştirilen sera alanında incelemelerde bulunan Aktaş ise açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Suruç ilçemize her zaman pozitif ayrımcılık yaparak bölge insanına ve çiftçisine büyük önem veriyor. Suruç maalesef hafızalarda olumsuz olaylar ile yer alıyordu ancak gelin görün ki onlardan eser kalmadı. Bölge insanı artık birebir yaptığımız görüşmeler ve projeler sonucu doğduğu topraklara yatırım yapmaya başladı. Bakın tadıyla ve rengiyle dünyaya nam olmuş Suruç Narını her yere ihraç ediyoruz. Suruç ovamızda tarım ürünlerinin yanı sıra çok çeşitli sebzeler ve meyveler yetiştirilmeye başlandı. Suruç çiftçisi artık dededen babadan kalma metotları kullanmıyor. Teknolojiden faydalanıyor bilinçli bir şekilde tarlasını işliyor. İşte çağrılarımıza bölge insanı kulak verdi meyvelerini almaya başladık. Bakın eskiden terörle anılırdı şimdi Karanfil yetiştiriliyor. İnşallah tüm dünyaya ihraç edeceğiz. İlçemizde seracılığı yaygınlaştıracağız. İstihdama yönelik çalışmalarımız sürüyor. Ben bir kez daha tüm iş adamlarımızı istihdama yönelik yatırımlar ve proje yapamaya yiğit adamların ilçesi Suruç’umuza davet ediyorum Tekin Özyiğit isimli çiftçimize teşekkür ediyor diğer çiftçilerimize iş adamlarımıza örnek olmasını temenni ediyorum.”

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu