URFA YEREL HABERLER

ŞUTSO’dan deprem bölgesine yardım seferberliği

Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem Şanlıurfa dâhil 11 ili etkiledi. Türkiye içi ve diğer ülkelerden deprem bölgesine yardımlar sürüyor. ŞUTSO’da, 155 araç ile temel ihtiyaç maddelerinden oluşan malzemeleri; Şanlıurfa, Adıyaman, İslâhiye, Kahramanmaraş ve Hatay’daki depremzedelere ulaştırdı.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde meydana gelen ve etkilenen 10 il arasında bulunan Şanlıurfa’da, kriz masası kurarak bölgede ihtiyaçların karşılanması için AFAD’dan gelen bilgilere göre doğru ekipman ve malzemelerin bölgeye sevk edilmesi adına çalışmaları yürüttüklerini söyledi.

YETİM: 155 ARAÇ İLE TEMEL İHTİYAÇ MADDELERİNDEN OLUŞAN MALZEMELERİ ULAŞTIRDIK

Başkan Yetim, ŞUTSO olarak yardım toplama merkezi kurduklarını buradan tır, kamyon, hafif ticari araçlar dâhil toplamda 155 araç ile temel ihtiyaç maddelerinden oluşan malzemeleri, Şanlıurfa, Adıyaman, İslâhiye, Kahramanmaraş ve Hatay’daki depremzedelere ulaştırdıkları belirterek şunları kaydetti:

“STK, Dernek ve özel işletmelerden gelen ve içerisinde temel ihtiyaç maddelerinin olduğu tır, kamyon, hafif ticari araçlar dâhil yaklaşık 20 araç, direkt Şanlıurfa AFAD Deposu’na yönlendirilerek dağıtılması sağladık. Şanlıurfa’nın muhtelif bölgelerinde Binlerce kişiye içeriğinde yemek ve ayran olan gıda paketi dağıttık. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin binalardaki hasar tespiti çalışmalarını sürdürmeleri için 3 araç verdik.”

ŞUTSO Başkanı Mehmet Yetim bundan sonraki süreçte planladıkları çalışmaları şöyle sıraladı:

“Öncelikle Sağlık Müdürlüğü Koordinasyonuyla Depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza psikolojik destek sağlayacağız. Tüccar ve sanayicilerimizin mevcut hasar durumlarının tespitine yönelik Valilik koordinasyonunda bir çalışma başlatarak Ticaret Komisyonu’nu kurduk. 29 Meslek Komite Başkanımızı konuyla ilgili bilgilendirerek sektörlerindeki durum tespitini yapmalarını istedik. Çalışmalarımız sürüyor. “Ayrıca; deprem felaketinin yaşandığı 10 ilde uygulanmak üzere deprem dolayısıyla yıkılan fabrikaların yeniden imarını sağlamak, elektrik, su ve doğalgaz altyapısında oluşan hasarı gidermek, yeni üretim tesislerinin açılmasını hızlandırmak ve ekonomik hayatın acilen normalleşmesini sağlamak adına ilgili Bakanlıklara ve TOBB’a Resmi Yazı göndererek “Yeni Teşvik ve Destek Paketi” çağrısında bulunduk.

Üretim tesislerinin kullandığı Enerji fiyatlarında fatura desteği ve birim fiyat indirimi için çalışmalara başladık. Çek ve Banka Ödemeleri yönelik bankaların 6 ay faizsiz kredi desteği sağlaması için çalışmalara başladık. Deprem bölgelerinden gelecek yatırımcı ve üreticilere alan sağlanması adına Şanlıurfa OSB’nin ilave alanının acilen imar çalışmalarının yapılması için çalışmalara başladık. Odamızın kuracağı ŞUTSO OSB’nin altyapı çalışmalarının hızlanması ve onayının alınması için çalışmalara başladık. Akçakale Sınır Kapısının ticari faaliyetlere açılması için çalışmalara başladık. Deprem bölgesinde konteyner kentlerin kurulması için çalışmalara başladık. İlimize diğer deprem bölgelerinden gelecek olan göç dalgasını daha doğru yönetebilmek adına Şanlıurfa İl Göç İdaresi Müdürlüğü ile direkt temasa geçtik.”

“DAHA ÖNCE BAŞARDIK, YİNE BAŞARACAĞIZ”

9 Şubat tarihinde tamamlanan arama kurtarma çalışmalarının ardından pazartesi gününden itibaren normalleşme başladıklarını dile getiren Yetim, sözlerine şöyle devam etti:

“Sanayi tesislerimiz normalleşme süreciyle birlikte yavaş yavaş üretime kaldıkları yerden devam ediyor. Yaptığımız tespitlerde Hasarı olamayan esnaflarımızın yaklaşık yüzde 60’ı ticari faaliyetlerine başladı. Kalan yüzde 40’lık kesim ise tedbir amaçlı faaliyetlerini durdurmuş durumda.

Memleketimiz çok ama çok kıymetli. Bilgimizi tecrübemizi, aklımızı, yüreğimizi ve tüm gücümüzü ortaya koyarak, bu zor günleri hep beraber hızla aşacağız. Beraber güçlüyüz, beraber ayağa kalkacağız. Daha önce başardık, yine başaracağız”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu