KÜLTÜR SANATURFA YEREL HABERLER

Tarihi Kızılkoyun Nekropol’ünde arkeolojik kazılar paneli

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Turizm Haftası kapsamında Kızılkoyun Nekropolünde kentin arkeolojik kazıları konulu panel düzenlendi. Panelde deprem ve sel sonrası yapılan kazılar ve hasar gören tarihi yerler ele alındı. Ney dinletisi eşliğinde yapılan panele vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

TARİH VE KÜLTÜR ŞEHRİ ŞANLIURFA’DA TURİZM HAFTASI KAPSAMINDA KIZILKOYUN NEKROPOL’ÜNDE ARKEOLOJİK KAZILARI KONU ALAN PANEL DÜZENLENDİ.

HARRAN ÜNİVERSİTESİ ARKEOLOJİ BÖLÜMÜ VE HARRAN ÖREN YERİ KAZI BAŞKANI PROF. DR. MEHMET ÖNAL,  BATMAN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ VE ŞANLIURFA KALE KAZISI BAŞKAN YARDIMCISI AKARCAN GÜNGÖR’ÜN KONUŞMACI OLARAK KATILDIĞI PANELDE KENTTE YAPILAN KAZI ÇALIŞMALARI KONUSUNDA BİLGİLER VERİLDİ.

KENTTE 6 ŞUBAT’TA YAŞANAN DEPREM VE 14 MART’TA YAŞANAN SEL FELAKETİNDE HASAR GÖREN TARİHİ YAPILARIN RESTORASYONU İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER VE YOL HARİTASI ANLATILDI. 6 ŞUBAT’TA YAŞANAN KAHRAMANMARAŞ MERKEZLİ DEPREMLERDE KENTTEKİ BİRÇOK TARİHİ CAMİ VE TARİHİ ALANLARDA HASAR OLUŞMUŞTU.

GEÇTİĞİMİZ YIL YAKLAŞIK 1 MİLYONA YAKIN ZİYARETÇİYİ AĞIRLAYAN ŞANLIURFA, İSLAM DÜNYASI BAŞKENTİ OLMASI NEDENİYLE BU YIL İÇERİSİNDE TURİST HEDEFİNİ İKİYE KATLAMAYA HEDEFLİYOR. 12 BİN YILLIK GÖBEKLİTEPE VE KARAHANTEPE İLE YERLİ VE YABANCI TURİSTİN İLGİSİNİ ÇEKEN ŞANLIURFA, İSLAM ÜLKELERİNDEN GELECEK OLAN TURİSTLERİ AĞIRLAYACAK.

KÜLTÜR VE TURİZM TEMALI KUM SANATI GÖSTERİSİ İZLEYENLERİ BÜYÜLEDİ. YAKLAŞIK 2 SAAT SÜREN PROGRAM HEDİYE TAKDİMİ VE TOPLU FOTOĞRAF ÇEKİMİ İLE SONA ERDİ.

 

KOCADAĞ: 1 BUÇUK MİLYON’UN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ BEKLİYORUZ

ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KÜLTÜR VE TURİZM DAİRE BAŞKANI NİYAZİ KOCADAĞ, ‘’ŞANLIURFA ZATEN TURİZME DÜNDEN HAZIR. BİZİM HİÇBİR ÖREN YERİMİZDE HERHANGİ BİR HASAR YOK. ZATEN ŞANLIURFA DEPREMİ EN AZ HİSSEDEN İLLERDEN BİRİ, DEPREMDEN ÖNCE TURİZMDE İNANILMAZ BİR ÇIKIŞ YAKALAMIŞTIK. BAYRAMLA BERABER ŞANLIURFA İNANÇ TURİZMİNİN MERKEZİ RAMAZANDA BU HAREKETLİLİK BAŞLADI. BAYRAMDAN SONRA DA BEKLEDİĞİMİZ O ÇIKIŞI DEVAM ETTİRİP GİDECEĞİZ.

ŞU ANDA BİZİM BİR MİLYONA YAKIN BİR ZİYARETÇİ RAKAMIMIZ VARDI. BU SENE İSLAM DÜNYASI TURİZM BAŞKENTİ OLDUĞUMUZ İÇİN 1 BUÇUK MİLYON ÜZERİNDE ZİYARETÇİ BEKLİYORUZ. BURASI KIZILKOYUN NEKROPOLÜ, DÜNYANIN EN BÜYÜK TOPLU MEZARLARININ OLDUĞU BİR YER, AKŞAMLARI İNANILMAZ BİR SEYİR ZEVKİ VAR. HAVALARIN GÜZEL OLMASIYLA BERABER AKŞAMLARI ZİYARETÇİLERE AÇTIK. ŞANLIURFA’DA YABANCI TURİST SAYIMIZ YÜZDE 5’LERDEYDİ, O RAKAMI YÜZDE 10’LARA DOĞRU ÇIKARTIYORUZ. BURASI KIZILKOYUN NEKROPOLÜ VE İNANILMAZ TURİST ALIYOR. İSLAM DÜNYASI TURİZM BAŞKENTİ OLDUKTAN SONRA DÜNYA ÜLKELERİ BİZE ÇOK İLGİ GÖSTERİYOR. KIZILKOYUN NEKROPOLÜ GÖBEKLİTEPE İLE YARIŞACAK BİR DURUMA GELECEK DİYE TAHMİN EDİYORUZ’’ DEDİ.

ÖNAL: YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİ ŞANLIURFA’YA BEKLİYORUZ

HARRAN ÜNİVERSİTESİ ARKEOLOJİ BÖLÜMÜ VE HARRAN ÖREN YERİ KAZI BAŞKANI PROF. DR. MEHMET ÖNAL, ŞANLIURFA 3. DERECE DEPREM BÖLGESİ DOLAYSIYLA BU FELAKETLERDEN DE EN AZ ETKİLENEN İLLERİMİZDEN BİRİ Kİ TURİSTİK DESTİNASYONLARA DA BAKTIĞIMIZDA GÖBEKLİTEPE’DE ZATEN ANA KAYA ÜZERİNE YERLEŞİM OLDUĞU İÇİN O DİKİLİ TAŞLAR ANA KAYAYA OYULMUŞ ZİVANE DEDİĞİMİZ ONLARIN İÇERİSİNE OTURUYOR. DOLAYSIYLA DA DEPREMİN EN AZ TESİR ETTİĞİ ZEMİN ANA KAYA OLAN YERLER. GÖBEKLİTEPE DE ŞU AN ZİYARETE AÇILDI. HERHANGİ BİR DEPREM ETKİSİ YOK. MÜZEMİZİN BİRKAÇ AYA İHTİYACI VAR, ONUN HARİCİNDE HARRAN YİNE BİRKAÇ AYA İHTİYACI VAR. ONUN HARİCİ TURİSTLERİ ŞANLIURFA’MIZA BEKLİYORUZ.’’ DİYE KONUŞTU.

 

OFLUOĞLU: GÖBEKLİTEPE’NİN ZİYARETE AÇILMASI ZİYARETÇİLERİ SEVİNDİRDİ

ŞANLIURFA BÖLGESEL TURİST REHBERLERİ ODASI BAŞKANI MERVE OFLUOĞLU  ‘’KORKULAR YAŞADIK BÖLGEDE KAYIPLARIMIZ DA OLDU AMA ŞANLIURFA TARİHİ VE ARKEOLOJİK ALANDA DİK DURMAYI BAŞARDI. ŞU AN ŞANLIURFA MÜZEMİZ DIŞINDA ORADA KISA BİR SÜRELİ ÇALIŞMA VAR. ONLARIN DIŞINDA TURİZME HAZIRIZ. HATTA GURUPLARIMIZ VAR BÖLGEDE BAYRAMDA DA YOĞUN BİR ŞEKİLDE GEÇECEK. ÜLKEMİZİN NORMAL KONJEKTÖRÜNDEKİ SEÇİM SÜRECİNDE BİR KESİM OLACAKTIR AMA HAZİRAN AYI İTİBARİYLE BİZ TEKRAR YOĞUN BİR ŞEKİLDE REZERVASYONLARIMIZI ALMAYA BAŞLADIK.

EYLÜL’DE NORMALE DÖNECEĞİZ BİR AKSİLİK YAŞANMAZSA ŞU ANDA BİLE GRUPLARIMIZ VAR. ŞU AN YABANCI TURİST SAYISI YERLİYE GÖRE ÇOK DAHA FAZLA. GÖBEKLİTEPE’NİN AÇILMASI BİZİM İÇİN OLUMLU BİR SÜREÇ, 12 BİN YILLIK TARİH HİÇBİR ZARAR ALMADAN NE DEPREMDEN NE DE SELDEN AYAKTA DURUYOR. BUNUN PEŞİNDE KARAHANTEPE’DE ZİYARETE AÇILDI ONU DA GEZEBİLİYORUZ. GELEN MİSAFİRLERİMİZ 3-4 GÜN BOYUNCA ÇOK RAHAT BİR ŞEKİLDE ŞANLIURFA’DA GEZİ YAPABİLİRLER.” İFADELERİNE YER VERDİ.

TÜRKMEN: ŞANLIURFA ZİYARETÇİLERİNİ AĞIRLAMAK İÇİN HAZIR

PROFESYONEL TURİST REHBERİ MEHMET KAMİL TÜRKMEN İSE ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN TARİHİ KIZILKOYUN NEKROPOL ALANI’NDA DÜZENLENEN ETKİNLİĞİN SON DERECE ÖNEMLİ OLDUĞUNU KAYDEDEREK ŞANLIURFA’NIN TÜM TURİZM DESTİNASYONLARIYLA ZİYARETÇİLERİNİ BEKLEDİĞİNİ İFADE ETTİ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu