GÜNDEM

Tarihi mahalleleri yazdılar: Şanlıurfa’da Kültürel Miras Kitabı çıktı

Şanlıurfa'nın tarihi mahallelerinde yapılan sözlü araştırma ile arşiv belgeleri üzerindeki taramalar sonucu kentin kültürel mirasının yer aldığı kitap serisinin ilki okuyucu ile buluştu. Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nden 3 akademisyenin hazırladığı kitap ile kültürel mirasın yaşatılıp aktarılması amaçlanıyor.

“Şanlıurfa’da Kültürel Miras” kitabı satışa sunulduu.

Prof. Dr. Abdullah Ekinci, Doç. Dr. Levent Bilgi, Dr. Öğr. Üy. Hakan Çelikten’in editörlüğünü yaptığı kitap, kentin tarihi mahallelerinde uzun zamandır yapılan sözlü araştırma ve arşiv belgelerini içeriyor.

Bir toplumun sosyo-kültürel yapısını anlamak, değişimleri görmek ve küreselleşme karşısında yerel kültürel belleği ortaya çıkarabilmek için öncelikli olarak kültürel mekânların değerlendirilmesinin yapılması gerekmektiğini savunan akademisyenler, bu amaçlar doğrultusunda Şanlıurfa’nın tarihi kent mahallelerini ele aldıı. Tüm tarihi mahalleler inceleme alanı olarak seçildii. İlk etapta Tell Fütur, Kadıoğlu, Şehbenderiye, Camii Kebir, Haseki, Kutbeddin Gürz ve Yusuf Paşa mahalleri ele alındı. Bu alanların sözlü tarih ve arşiv belgeleri üzerinden taraması yapıldıı. Çalışmanın seri halinde yayınlanacağı öğrenildii. Bu çalışma, serinin ilk ürünü olarak okuyucu ile buluştu.

Kitap ile Şanlıurfa’nın kültürel belleğini ortaya koymak, şehir kültürünün oluşmasında tarihi kent mahallerinin etkisi ve modern dönemde ilgili belleğin yaşatılıp aktarılması amaçlanıyorr.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu