Tasarımcılar Göbeklitepe için bir araya geldi

Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. tarafından İstanbul Maden İhracatçıları Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Halfeti Belediyesi işbirliğinde düzenlenen ‘Göbeklitepe Doğal Taş Ürünler Tasarımı Atölyesi’ gerçekleştirildi.

Toplantı, Göbeklitepe'nin tasarım aracılığıyla Türkiye'ye ve dünyaya tanıtılması, Göbeklitepe için bir koleksiyon değeri yaratılması, tasarımcılarla Göbeklitepe kültürel mirasının bir araya getirilerek özgün tasarımların geliştirilmesi amacıyla oluşturulan ‘Göbeklitepe Tasarım Koleksiyonu’ kapsamında, tasarımcıların katılımıyla Şanlıurfa’da gerçekleştirildi.
 

Buket Hoşcan Bazman, Ceren Gürkan, Eli Bensusan, Emre Yunus Uzun, Hazal Balasar, Mustafa Timur ve Şule Koç, Nurcihan Beyazıt’ın küratörlüğünde bir araya geldi. Tasarımcılar Göbeklitepe'nin anıtsal yapılarından, mimarisinden, figürlerinden, coğrafyasından, doğasından ilham alan ve doğal taşlardan üretilecek ürün tasarımları geliştirdi.

Göbeklitepe’nin ve Türkiye'nin doğal taşlarının tasarım aracılığıyla tanıtılması, doğal taşlarının kullanımının yaygınlaştırılması ve yeni kullanım alanlarına açılması, özgün ve ihracat potansiyeli yüksek ürün tasarımları geliştirilmesinin hedeflendiği atölye çalışması, Göbeklitepe, Şanlıurfa ve Halfeti’de dört gün boyunca devam etti.

 

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu