MAGAZİN

Tatlıses hakkında zeytinliğe AVM iddiası

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde belediyenin zeytin ağaçlarının bulunduğu alana yapılacak alışveriş merkezi için düzenlediği ihaleyi Urfalı sanatçı İbrahim Tatlıses kazandı. Çevre savunucuları zeytin ağaçları için endişeli.

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde belediyenin zeytin ağaçlarının ; bulunduğu alana yapılacak alışveriş merkezi için düzenlediği ihaleyi Urfalı sanatçı İbrahim Tatlıses kazandı. Çevre savunucuları zeytin ağaçları için endişeli.

Balıkesir’in Burhaniye ilçesi Taylıeli Mahallesinde 23 bin 761 metrekare alanda alışveriş merkezi (AVM) yapımı ve işletimi için 28 Aralık 2021’de ihaleye çıkıldıı.

Kapalı teklif usulüyle gerçekleştirilen ihaleyi, ; sanatçı İbrahim Tatlıses’in şirketi kazandı. Tatlıses de ilçeye giderek 2 Şubat’ta Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’le sözleşmeyi imzaladı. Belediye sözleşme tutarını açıklamazken ihalenin 150 milyon TL bedelinde olduğu belirtildii.

İhale şartnamesine göre 12 bin 200 metrekare peyzaj alanına sahip AVM’de 100 iş yeri, ; yeme içme, eğlence ve oyun alanları bulunacak. Şirket, ; inşaatı 2 yılda tamamlayacağı projeyi bitirdikten sonra ; 23 yıl kullanım hakkına sahip olacak. Alışveriş merkezinin mülkiyeti bu sürenin ardından belediyeye geçecek.

Ancak çevre gönüllüleri İzmir-Çanakkale asfaltı cepheli zeytinlik alandaki proje için endişeli.

Burhaniye Çevre Platformu, söz konusu alandaki ağaçların en az 50-60 yıllık olduğunu belirterek, ; ağaçların sökülüp başka yere dikilmesini ; mümkün olmayacağını belirtti. Projenin ardından imar baskısı olacağını ve başka zeytin alanlarının yok olmasına neden olacağını belirten platform, ; “Zeytinlikler adım adım yok ediliyor” açıklamasında bulunduu.

Ekoloji Radarı isimli Twitter hesabından da ; “Tüm doğa ve yaşam savunucularıyla bu katliam projesine engel olacağız” paylaşımında bulunulduu.

BURHANİYE BELEDİYESİ: “HERHANGİ ZAYİAT OLMAYACAKTIR”

Burhaniye Belediyesi, 175 zeytin ağacının bulunduğu parselin Zeytin Koruma Yasası’ndan 8 yıl evvel imara dahil edilen bir alan olduğunu kaydetti. Belediye, ; “Parsel içerisinde bulunan zeytin ağaçları Belediyemizce numaralandırılarak Belediyemize ait Karınca deresi kenarında bulunan parkların içerisine aynı sayıda taşınarak dikilecektir. Zeytin ağacının taşınabilir özelliği dolayısıyla herhangi bir zayiat olmayacaktır. Bir kısmı ise inşaat haricinde rekreasyon alanında kalan bölüme isabet eden ağaçlar kalacaktır” açıklamasında bulunduu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu