URFA YEREL HABERLER

TRT’den Urfalı sanatçıya vefa! Yarışmaya damga vurdu

Gazelhan "Pir" Kazancı Bedih, vefatının 18. yılında TRT'de yayınlanan bir yarışma programında anıldı. Göbeklitepe minyatürleri ile Kazancı Bedih'in canlandırıldığı yarışma duygulandırdı.

Şanlıurfalı ünlü gazelhan Bedih Yoluk, nam-ı diğer “Pir” Kazancı Bedih için vefatının ; 18. yıldönümünde TRT’den büyük bir vefa örneği gösterildi.

Türk gazelhan, sıra gecesi geleneğinin önemli ustalarından biri olan Pir Kazancı Bedih, Pelin Çift’in sunduğu TRT1 ekranlarında 3’te 3 Bilgi Yarışmasında yer aldı. Yarışmacıya “Okuduğu gazellerle gönüllerde taht kuran, gazelhan geleneğinin en önemli isimlerinden olan Türk ‘gazelhan’ kimdir?” sorusu yöneltildi.

TRT, sadece soruyu yöneltmekle kalmadı. Pir Kazancı Bedih için muhteşem bir prodüksiyon da hazırlandı. Göbeklitepe figürlerinin yer aldığı minyatürler arasında Şanlıurfa’nın yöresel kıyafetleri ile bir kişi Pir Kazancı Bedih’i canlandırarak ; hayatından kesitler anlatarak kim olduğu sorusunun yanıtı için ipuçları verdi. İpuçları arasında Züğürt Ağa ve Eşkıya filmlerinde oynadığı da dile getirildi.

İzleyenlerin tüylerini diken diken eden o anlar, geceye damga vurdu.

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN DE ÖDÜLLÜ YARIŞMA 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nin sosyal medya hesabı @mezopotamyall da TRT1’deki Pir Kazancı Bedih bölümünün yer aldığı soruyu takipçilerine sorarak ödüllü bir yarışma düzenledi. Takipçilerine “Videoda anlatılan Şanlıurfa’mızın güzide sanatçısı acaba kim? Bizi takip eden, doğru cevap veren 1 kişiye ; 20.000mh gücünde powerbank ve 1 kişiye de bluetooth kulaklık hediye ediyoruz” denildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu