EKONOMİ

TÜİK mart ayı enflasyonunu yüzde 50,51 olarak açıkladı

Mart ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK verilerine göre, mart ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 50,51 iken, ENAG ise yıllık bazda enflasyon artışını yüzde 112,51 olarak verdi.

Her ay enflasyon verilerini kamuoyu ile paylaşan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayı rakamlarını açıkladı. TÜİK verilerine göre, mart ayında enflasyon aylık bazda yüzde 2,29 artarken, yıllık bazda yüzde 50,51 oldu.

Bir önceki yılın mart ayı ile karşılaştırıldığında bu yıl artışın en az olduğu ana grup tüketim ürünü yüzde 17,27 ile giyim ve ayakkabı oldu. Yine bir önceki yılın mart ayı ile karşılaştırıldığında bu yıl artışın en yüksek olduğu ana grup tüketim ürünü ise, yüzde 70,73 ile restoran ve konaklama sektörü oldu.

ENAG’A GÖRE ENFLASYON YÜZDE 112,51

Her ay enflasyon verilerini açıklayan bir diğer kurum olan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise, mart ayının enflasyon rakamlarını aylık bazda yüzde 5,08, yıllık bazda ise yüzde 112,51 olarak açıkladı.

ENAG verilerine göre ana grup tüketim ürünleri kapsamında en az yükselişin olduğu sektör sağlık iken, en yüksek artışın olduğu sektör ise yüzde 11.6 ile ayakkabı ve giyim kalemi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu