TÜMSİAD Şube Başkanı Sade’den sert açıklamalar

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık Sade, Katar ve Kuveyt’teki temaslarının ardından bir değerlendirme toplantısı yaptı. Yatırımcıları bölgeye ve Şanlıurfa’ya çekmek adına büyük çaba harcadıklarını ifade eden Sadık Sade, kenti tanıtmak için ellerinden geleni yaptıklarını aktardı.

‘3 BÜYÜK HOLDİNGTEN SÖZ ALDIK’

Katar ve Kuveyt’teki temaslarında özellikle Şanlıurfa’daki yatırım imkanlarından söz ettiklerini kaydeden Sade, Katar’daki 3 büyük holding ile görüştüklerini ve kente davet ettiklerini dile getirdi. Yapılan görüşmelerin neticesinde holdinglerden yatırım ve yardım sözü aldıklarını bildiren Sade, önemli yatırımlar için kapı açıldığını ifade etti.
 


 

FUAR DÜZENLENECEK

Kentteki fuarcılık anlayışı anlamında çok mücadele ettiklerini vurgulayan Sade, 9-10-11-12 Nisan tarihlerinde 8. Yapı İnşaat Fuarı’nın kapılarını açacağını söyledi. Sade, “Buraya Iraklı, Katarlı, Kuveytli işadamlarını da davet ettik. İnşallah fuarımız bu defa uluslar arası düzeyde olacak ve yüzlerce Ortadoğu’dan işadamımızı Şanlıurfa’da ağırlayacağız. Bayram havası içinde de fuarımızı düzenleyeceğiz” diyerek fuarın önemine dikkat çekti.
 


 

‘GELEN YATIRIMCIYA SAHİP ÇIKSINLAR’

Daha sonra kentteki yatırımların farklı illere kayması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Sade, yatırımcılara sahip çıkılması gerektiğini belirterek, “Özellikle bürokrasimize sesleniyorum ve finans kurumlarına, bankalara sesleniyorum, belediyelerimize sesleniyorum buradan. Bakın biz bir STK olarak, sahalarda çöllerde dolaşıp yatırımcı getiriyoruz. Lütfen buradaki bürokrasi, özellikle belediyeler, özellikle finans kurumları gelen yatırımcıya sahip çıksınlar. Finans kurumlarının çıkardığı zorluklardan dolayı şirketler, merkezlerini Antep’e, Mersin’e, İstanbul’a, Ankara’ya alıyor. Yapılan ihracat bu illerin hanesine yazılıyor. 2 önce bir milletvekilimizle görüştüm, dedim Urfa’da şirket kalmadı. Herkes merkezini aldı götürdü. İhracatımız düşüyor, belediyelerimiz pay alamıyor. Diğer belediyeler pay alıyor. Bir finans çalıştayı yapalım, bütün ve kamu özel bankaların genel müdürlerini çağıralım. 2 yıldan beri söylememize rağmen olmadı” dedi.
 


 

‘BİZ BURADA KAŞ YAPARKEN, BÜROKRASİ, BELEDİYELER, FİNANS KURUMLARI GÖZ ÇIKARIYOR’

Yatırımcıların kentte bürokratik engellere takıldığını, icra makamlarının gerekeni yapması gerektiğini ifade eden Sade, “Bakın biz rica makamıyız, icra makamı değiliz. Bu devletin sayesinde kırmızı plakaya binenler, bu devletin sayesinde VIP kullananlar maalesef icra makamı olarak görüyorlar ama işitmiyorlar. Biz burada kaş yaparken, bürokrasi, belediyeler, finans kurumları göz çıkarıyor. Yatırımcılara bürokratik engeller en aza indirilsin. Belediyeleri prosedür böyle diyor. Belediyelerde meclis var, siyaset neden belediyenin içindedir, elini taşın altına koymak için karar almak için. Hemen toplanılır, karar alınır. O karar imza atmakta çekinen kardeşlerimiz siyasete girmesinler o zaman, evlerinde otursunlar, kimse kendilerini zorla meclis üyesi yapmıyor, kimse kendilerini zorla belediye başkanı da yapmıyor. Gitsin evinde otursun. Meclisler risk alsınlar” diye konuştu.
 


 

‘HERKES KENDİNE ÇEKİ DÜZEN VERSİN’

İşadamlarının altın yumurtlayan tavuk olduğunu aktaran Sade, “İnşaat sektörü Urfa’da bitmek üzere, başlayamayan yüzlerce proje var. Bunun da sebebi, bürokrasi, belediye ve finans kurumlarıdır. Lütfen herkes kendine çeki düzen versin. Eğer ki burada işadamı olmazsa, kusura bakmasın belediye başkanının da bir değeri olmaz, milletvekilinin de bir değeri olmaz, valinin de değeri olmaz. Onun için, işadamını, altın yumurtlayan tavuğu 1 kilo et alacağım diye kesmesinler. Kusura bakmayın bu tavuk kesilirse, siz de orada oturamazsınız. Herkes kendine çeki düzen versin” diyerek sözlerine son verdi.

Mustafa PAYIK/BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu