SAĞLIK

Tüp mide amelatiyla obezite tedavisi

Genel Cerrah Uğur Bulut, çağın hastalığı olarak toplumun büyük bir bölümünü etkileyen obezitenin, yaşam tarzı değişimi ve tüp mide ameliyatı ile tedavi edilebildiğini belirtti.

Özellikle pandemi nedeniyle daha hareketsiz bir yaşam sürdüren insanların hızla kilo almaya başladığını belirten Dr. Bulut, boy ve kilo oranı gözetilerek hesaplanan vücut kitle indeksi (VKİ) ; 40’ın üzerinde olanların obez olarak kabul edildiğine vurgu yaptı.

Vücut kitle indeksi (VKİ) ne kadar yüksek ise obeziteye bağlı ölüm riskinin de o kadar yüksek olduğunu aktaran Bulut, “Obezite tedavisinde altın standart; diyet ve egzersiz yani yaşam tarzının değiştirilmesidir. Bunlarda başarı sağlanamayan hastalarda ise ilaç tedavileri, Mide Bypass Ameliyatı ve Tüp Mide Ameliyatı uygulanabilecek tedavi yöntemlerinin başında gelir. Tüp Mide ameliyatında midenin yaklaşık yüzde 80’inin çıkarılması ile hacmin küçültülmesini sağlanır. Böylelikle hastalar daha az acıkır ve az gıdayla tokluk hissi yaşar” dedi.

“HASTALARIMIZ 3 GÜNLÜK BİR SÜRENİN ARDINDAN TABURCU OLABİLİYOR”

Tüp mide ameliyatının 16-60 yaş aralığındaki insanlara yapılabildiğini belirten Bulut “60 yaş üzerinde ise anestezi nedeniyle bu operasyonu tercih etmiyoruz. Eğer hastanın hayati riski varsa 16 yaşının altında da bu operasyon yapılabilmekte. Ameliyat hastanın vücut durumuna göre 45 dakika kadar sürüyor. Hastalarımız 3 günlük bir sürenin ardından taburcu olabiliyor. Hastanın ideal kilosuna ulaşma süreci ise 1 yıl kadar sürüyor. Ameliyatın ardından mide sağlığına direkt etki eden sigara ve alkolden uzak durmak gerekiyor. Karbonhidrat, yağlı yiyecekler ve asitli içecekleri tüketmemek gerekiyor” ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu