KÜLTÜR SANATURFA YEREL HABERLER

Turizm ve Kültür Bakanı Ersoy’un Göbeklitepe hedefi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Göbeklitepe'nin ziyaretçi sayısının her yıl arttığını belirterek, "Hedefimiz, 5 yıl içerisinde 5 milyon yabancı ziyaretçiye ulaşmak" dedi.

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında, Şanlıurfa Turizm Geliştirme A.Ş’nin öncülüğündeki “Back to Realverse ; Göbeklitepe” sergisi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla açıldı.

Galataport O2 salonunda gerçekleşen sergide, Göbeklitepe’nin inşa sürecinin anlatıldığı mini Göbeklitepe Maketi ; Göbeklitepe’nin doğuşunu sağlayan iklim, yiyecek ve jeolojik koşullar anlatıldığı bilgilendirme panoları ; Göbeklitepe tanıtım videoları, Şanlıurfa’dan 30 ton taş getirilerek ; yerel taş ustalarının çalışması ile 23 metre çapındaki D yapısı birebir ölçüleri ile kurulan replikaları yer aldı.

Sergiyi gezen Ersoy, Göbeklitepe’nin hem Türkiye hem de dünya tarihi için son derece önemli bir yer olduğunu söyledi. ‘Tarihin sıfır noktası’ Göbeklitepe’nin ziyaretçi sayısının her geçen yıl arttığını belirten Bakan Ersoy, hedeflerinin 5 yıl içerisinde 5 milyon yabancı turist olduğunu kaydetti. Ersoy, “Bu sene Şanlıurfa iç turizmden çok fazla ziyaretçi alıyor. Dış turizmden de çok fazla seyahat almaya başladı. Hedefimiz zaten bir aşamadan sonra yabancı turist sayısını artırmak… Her geçen yıl çok daha fazla turist alacağını düşünüyoruz. Oradaki çatı uygulamaları da tamamlandıktan sonra hem total ziyaretçi sayısı hem de birbirlerine yarattıkları sinerji artacak. İnşallah bizim hedefimiz, 5 yıl içerisinde 5 milyon yabancı ziyaretçiye ulaşmaktır” ifadelerini kulladı.

Bakan Ersoy, sergideki eserlerin bölgenin orijinal taşlarıyla yapıldığını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu