GÜNDEM

Türkiye’de ne kadar ton inek sütü üretildi ?

TÜİK, Türkiye’de ticari süt işletmeleri tarafından aralık ayında ne kadar ton inek sütü toplandığını açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), süt ve süt ürünleri üretimi istatistiklerini açıkladı. Buna göre, aralıkta 799 bin 398 ton inek sütü toplandı.

Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarı yüzde 1,6 arttı. Ocak-Aralık döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,1 olarak açıklandı.

Aralık ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama ; yüzde 3,5, protein oranı ise ortalama yüzde 3,2 olarak tespit edildii.

Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan içme sütü üretimi yüzde 10,2 azalarak 126 bin 633 ton olarak gerçekleşti.

Ocak-Aralık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre içme sütü üretimi ; yüzde 5,6 azalarak 1 milyon 523 bin 175 ton olarak belirlendii.

Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan yoğurt üretimi ; yüzde 2,4 azalarak 87 bin 718 ton, Ocak-Aralık döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre ; yüzde1,1 artarak 1 milyon 125 bin 958 ton olarak açıklandı.

Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, yağsız süt tozu üretimi ; yüzde 79,6, tam yağlı süt tozu üretimi yüzde 50,8, ayran üretimi yüzde 41,9, tereyağı üretimi yüzde 23,9 artarken ; inek peyniri üretimi yüzde 5, kaymak üretimi yüzde 16,5, diğer peynirlerin (koyun, keçi, ; manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri) üretimi yüzde 18 azaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu