URFA YEREL HABERLER

Türkiye’nin ilk yerli troleybüsü Urfa için üretildi

Türkiye'nin ilk yerli yüksek teknoloji bataryalı troleybüsü Şanlıurfa için üretildi. Büyükşehir Belediyesi için özel üretilen 12 araçlık filonun ilk aracı teslim edildi. Söz konusu araçlar 2023 yılında hizmete sunulacak.

Bozankaya firması, tasarımı ve üretimi Türk mühendisliği imzası taşıyan ve katener hattına (elektrik besleme hattı) bağlı kalmadan yolcu taşıyan Türkiye’nin ilk yerli yüksek teknoloji bataryalı troleybüsünü başkent Ankara’daki fabrikasında tanıttı.

Katener hattına bağlı kalmadan bataryasıyla azami 50 kilometre menzile ulaşabilen yolcu taşıyan araçların bataryaları hareket halindeyken şarj edilebiliyor. Bu da hem zamandan hem yakıttan hem de bakım masrafından tasarruf edilmesini sağlıyor.

Firma, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi için özel olarak ürettiği 12 araçlık filonun ilk aracını teslim etti. İleri teknoloji bataryalı troleybüsün gelece yıl hizmete sunulması planlanıyor.

Büyükşehir Belediyesinin ileri teknoloji troleybüslerle yılda 3,5 milyon liralık yakıt tasarrufu sağlaması bekleniyor.

Toplam 160 kişinin seyahat edebileceği troleybüslerin günlük yolcu taşıma kapasitesi 95 bin. Oturan yolcu kapasitesi ise yüzde 32.

Troleybüsün uzunluğu 18 metre olarak tasarlandı. Bu da troleybüsün güzergahındaki tarihi yapılar arasında ve sit alanları üzerinde kurulu dar sokaklarında kolaylıkla seyahat edebilmesini sağlayacak.

Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, troleybüslerin hem başlangıç hem de işletme maliyetlerinin düşük olması, daha fazla yolcu taşıyabilmesi, enerji tasarrufu sağlaması özellikleriyle büyük şehirler için ulaşım çözümü olacağını ifade etti.

Tarihi sit alanı bölgelerde katener hattı altyapısı kurulamadığını, söz konusu aracın bataryası sayesinde hatta bağlanmadan sefer yapılabildiğini belirten Günay, aracın bataryasının da hatta bağlandığında şarj olduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu