GÜNDEM

Türkiye’nin konuştuğu baro seçiminde atmosfer nasıldı ?

Türkiye Barolar Birliği’nin yeni başkanı Metin Feyzioğlu'na karşı yarışan Erinç Sağkan oldu. Şanlıurfa Barosu avukatı Ronayi Paydaş, genel kuruldaki havayı anlattı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Avukat Özdemir Özok Kültür ve Kongre Merkezi’nde  gerçekleştirilen;  36. Genel Kurulu ile 9’uncu başkanını seçti. Ramiz Erinç Sağkan ve Metin Feyzioğlu’nun ; aday olduğu seçimde, TBB’nin yeni başkanı Erinç Sağkan oldu. Şanlıurfa Barosu Avukatı Ronayi Paydaş, Genel Kurul’da yaşananları anlattı.

PAYDAŞ: “FEYZİOĞLU’NDA EKSEN KAYMASI OLMUŞTU”

Ankara’daki seçimin büyük bir heyecana sahne olduğunu vurgulayan Avukat Paydaş, ; “Meslektaşlar da büyük bir değişim istiyordu çünkü ; Metin Feyzioğlu’nda eksen kayması olmuştu,  meslektaşlardan, işinden uzaklaşmıştı. O yüzden de büyük bir değişim isteniyordu ki ; nitekim oldu da. Çünkü Metin Feyzioğlu artık baro dışında başka işlerle meşgul olmaya başladı, buralardan uzaklaştı”dedi.

“BAROYU BARO OLMAKTAN ÇIKARDI”

Avukat Paydaş, Feyzioğlu başkanlığında TBB’nin siyasallaştığına vurgu yaparak, “Baroyu baro olmaktan çıkardı. Bununla ilgili zaten geçen sene ‘çoklu baro’ sistemi gündeme geldi. Barolar parçalandı, ; bölündü, siyasallaştı, bir bakımdan bu durum daha kötüleşmişti” ifadelerini kullandı.

Genel Kurul öncesinde yapılan eylemlere değinen Avukat Paydaş, ; şunları kaydetti:

“Avukatlar, herkes Ankara’ya doğru yürüyüşe geçti. Ankara önünde oturma eylemleri yaptılar, ; bir hafta boyunca polis ablukası altında günler geçirdiler. Bunların hepsi bir bütün olarak Metin Feyzioğlu’nun kaybetmesine sebep oldu. Türkiye’nin mevcut durumuna da bakarsak,;  ekonomik olarak sıkıntılar insan haklarından kaynaklanıyor, insan haklarını ihlal demek hukukun ihlali demek, hukukun ihlali demek mahkemenin uygulanmaması demek. Bunun hepsi bir zincirle birbirine bağlı. Ekonomi de maalesef çöktü. Dünyadaki her şey hukuk üzerine kurulu, ekonomi bile hukukun üzerine kuruludur.”

Ekonominin bu kadar kötüye gitmesinin hukukun işlememesinden kaynaklı olduğunu ifade eden Avukat Paydaş, ; “Hep bu sebeplerden kaynaklı ; büyük bir değişim istendi, ; o değişim de gerçekleşti” diye konuştu.

ŞANLIURFA’DAN 3 DELEGE KATILDI

Avukat Paydaş, TBB 36. Olağan Genel Kurulu’na ; Şanlıurfa’dan 3 delegenin katıldığı bilgisini verdi. Paydaş, Şanlıurfa’dan giden delegelerin Erinç Sağkan’ı desteklediklerini söyledi.

Yeni yönetime Doğu ve Güneydoğu bölgelerinden 3 delege girdiği bilgisini paylaşan Avukat Paydaş, ; “Bu bölge baroları yönetime 3 adayını sokabildi. Türkiye Barolar Birliği’nin yönetiminde 3 tane ismimiz var. Bu hem Urfa’ya hem doğu ve güneydoğuya etki edecek önemli bir adımdır. İlk kez bu bölgelerden 3 delegemiz yönetime geçmiştir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu