GÜNDEM

Üniversite mezunu her 6 kişiden 1’i işsiz

Genç İşsizler Platformu, Şubat 2022 İşsizlik ve İstihdam Raporu’nu yayınladı.

Genç İşsizler Platformu’nca yayınlanan İşsizlik ve İstihdam Şubat 2022 Raporu’nda ; her 3 gençten 1’inin işsiz olması dikkati çekti.

Raporda verilen, dar ve tanımlı olarak genç işsizlik rakamlarına göre ; 15-34 yaş arasında dar tanımlı olarak belirtilirken genç işsiz sayısı 2 milyon 180 bin olduğu aktarıldı. Geniş tanımlı olarak adlandırılan işsizlik verilerinde ise ; bu rakam 3 milyon 552 binlere kadar ulaştığına vurgu yapıldı.

ÜNİVERSİTE MEZUNLAR İŞ BULAMIYOR

Her ilde açılan üniversitelerden dolayı mezun sayılarında artış yaşandığına dikkat çekilen raporda, ; en az 2 yıllık üniversite mezunu işsiz sayısının 863 bin olduğu bahsedilirken, ; 1 milyon 159 bin üniversite mezunu iş bulma ümidini kaybettiği için iş gücünden sayılmadığına dikkat çekildii.

İş bulan üniversite mezunlarının çoğunluğunun alanlarının dışında çalıştığının, ; üniversite mezunu her 6 kişiden 1’inin işsiz olduğunun da altı çizildii.

BİR YILDIR İŞ ARAYAN GENÇ SAYISI 474 BİN

Ocak 2022 döneminde İŞKUR tarafından açıklanan iş arama süresi verilerine de değinilen raporda, ; son 1 yıldır iş arayan gençlerin sayısının 474 bin olduğu belirtildi. 1 yıldan uzun süredir iş arayan mezunların sayısının 232 bin olduğunun altı çizilen raporda, ; işsizlik rakamları gibi iş arama sürelerinin de uzadığı kaydedildii.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu