GÜNDEM

Urfa Barosu’ndan şok iddia!

Şanlıurfa Barosu, 2 polisin ölümüne neden olan Mehmet Aslan’ın çatışma sonucu değil işkence ile öldürüldüğü iddiasını taşıyan bir rapor hazırladı ve etkin, hızlı bir soruşturma talep etti.

Şanlıurfa Barosu, Komiser Yardımcısı Abdullah Yasir Binici ile polis memuru Cemal Bozkurt’un ölümüne neden olan ; Mehmet Aslan’ın ölümüne ilişkin hak ihlalleri olduğu iddiasıyla rapor hazırladı.

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde geçtiğimiz ay, ; İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yürütülen bir çalışma kapsamında takibe alınan şüpheli, ; polis memurlarına ateş açtı ve 2 polis şehit oldu. Şüphelinin ertesi gün Haliliye İlçesi’ne bağlı Kaynaklı Mahallesinde kolluk tarafından çıkan çatışmada ölü ele geçirildiği belirtildi.

Mehmet Aslan’ın ailesi ise avukatları Şanlıurfa Barosu Av. Kazım Ekinci aracılığı ile Şanlıurfa Barosu İnsan Hakları Merkezi’ne ; “Mehmet Aslan’ın sağ ele geçirildiği sonrasında işkence ile infaz edildiği” iddiasıyla ; başvuru yaptı ve baro başvuru üzerine merkez üyeleri ile bir heyet oluşturdu. Raporda “Yapılan araştırmalar neticesinde yaşam hakkının ihlali, ; işkence ve kötü muamele konusunda tespit edilen durumları bildirir bu rapor hazırlanmıştır” ifadelerine yer verildi.

 

ETKİN SORUŞTURMA TALEBİ

Yapılan görüşmeler ile otopsi detaylarının da yer aldığı raporda ; “İşkence iddialarıyla ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığının derhal mağdurlardan ayrıntılı bir beyan alması, ; çatışmada ölü ele geçirildiği iddia edilen Mehmet Aslan’ın öldürülmesi ile ilgili olarak yaşam hakkı ve işkence açısından etkili bir soruşturma sürecinin başlatması, ; bu yönde başlatılan bir soruşturma var ise kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılması gerekmektedir” denilerek tüm iddialar için ; ,Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığının bu konuyla ilgili bir an önce etkin ve hızlı bir soruşturma gerçekleştirmesini talep edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu