Urfa’da ‘mülteci sorunları’ konuşuldu

Geçici koruma kapsamındaki Suriyeliler başta olmak üzere uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri ile diğer göçmen grupların yoğun olarak yaşadığı illerde düzenlenen “Uyum Biz Bize Sohbetler” etkinliğinin 11’cisi Şanlıurfa’da gerçekleşti.

 

 

Etkinlik, Türkiye'de bulunan uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri ile geçici koruma altındaki bireylerin yaşadıkları zorlukları gözlemlemek, bakış açılarını anlamak, sosyal uyuma yönelik illerde yürütülen faaliyetleri ve yaşanan sorunları yerinde tespit etmek amacıyla düzenlendi. 

Etkinliğe, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Osman Aydoğan, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, Şanlıurfa İl Göç İdaresi Müdürü Fatih Işık'ın yanı sıra kamu kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, yerel ve yabancı kanaat önderleri ile vatandaşlar katıldı.

 

 

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan etkinlik, açılış konuşmalarının ardından slayt gösterisi ve yerel ve yabancı topluluğun halk oyunları gösterisi ve müzik dinletisiyle devam etti. Sivil Toplum Kuruluşları ve Belediyelerin Sosyal Uyumdaki Rolü hakkında Göçmen Hakları ve Sosyal Uyum Demeği Başkanı Cenk Sarıgöl, Birlikte Yaşam Kültürü hakkında, Türk Akademisyen Dr. Hasan Eşici, Suriyeli Akademisyen Maissa Sayed, Sosyal Uyumda Yerel Çalışmalar hakkında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Göç İşleri Şube Müdürü İbrahim Karatüme bilgilendirme sunumu yaptı.

 

 

Yerel ve yabancı kanaat önderleri başta olmak üzere toplumun her kesiminden insanların katılımı ile sohbet şeklinde gerçekleşen etkinlikte, sosyal uyum alanında mevcut yerel çalışmalar, sosyal uyum alanında yaşanan güçlükler, tavsiyeler, öneriler ve talepler de yer aldı.

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu