Urfa’da tezgahlar kış yemeklerine hazır

Şanlıurfa’nın yöresel lezzeti Borani için pazı sapları pazar tezgahlarında satışa sunulmaya başlandı. Yabancılar ise bu duruma şaşkın…

Kış mevsiminin gelmesiyle pazarda tezgahlarda yeşillik ve sebze bolluğu yaşanırken, sofralar da bir o kadar renklendi. Şanlıurfa’da da zahmetli ama bir o kadar da lezzetli olan yöresel yemek Borani, sofralardaki yerini aldı. Özellikle misafirlere ikram edilecek yemeklerin başında gelen Borani için pazar esnafı da yemeğin ana maddelerinden pazıyı yapraklarından ayırıp tezgahlara dizdi. Pazı sapları 2 TL’den satışa sunuldu. 

Tezgahlarda pazı yaprağının ayrı, sapının ayrı satıldığını gören yabancılar ise şaşkınlığını gizleyemedi. "İlk defa ayrı satıldığını görüyoruz" diyen müşterilere esnaf da bunun nedeninin borani yemeği için sadece saplarının talep edilmesinden kaynaklandığını belirtti.

Peki, hem göze hem mideye hitap eden tadı adeta damağınızda kalacak olan Borani nasıl yapılıyor?

İşte tarifi:

Malzemeler (10 Kişilik)
4 kg pancar*
1 kg yağsız kuşbaşı et 1 çorba kâsesi  nohut
½ çorba kâsesi lolaz**
½ su bardağı sadeyağ Sarımsaklı yoğurt
Tuz
Boranı köftesi için
8 çay bardağı köftelik bulgur 300 gr dövülmüş kara et
1 çay bardağı pul biber 2 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber 1 adet orta boy soğan Kızartma için yağ

Hazırlanışı
Köftesi : Bulgur tepsinin bir köşesine konulur, geriye kalan malzemeler ve soğan 8 eşit parçaya bölünerek tepsiye konulur ve iyice karıştırılır. Yavaş yavaş bulgurlar ilave edilerek su yardımıyla yoğrulur.Bulgurlar yumuşayınca bir ufak parça elde yuvarlanır dağılmadan yuvarlanıyorsa köfte kıvamına gelmiş (tutmuş) demektir. Köfte, tepsinin bir kenarına toplanır içerisindeki soğanlar ayıklanır. Bir miktar alınarak minik sıkımlar yapılır. Sıkımlar avuç ayasında nohut büyüklüğünde yuvarlanır. Kızgın bol yağda rengi koyulaşıncaya kadar kavrulur.

Yemeği : Pancarların yeşil yaprakları ayıklanarak sapları iyice yıkanır, ince ince kıyılarak minik küp şeklinde doğranır ve bir tencerede kaynayan suyun içine atılır. Bir-iki taşım kaynatıldıktan sonra süzgece dökülür, suyu sıkılır ve bir tabağa alınır. Nohut ve lolaz ayrı tencerelerde haşlanır. Et başka bir tencerede pişirilir, üstüne yağ ilave edilir, bir iki çevirmeden sonra pancarlarla birlikte kavrulur, iki litre kadar su ilave edilir. Kaynara geçince haşlanmış nohut ve börülce ilave edilir, tuz atılır, on beş-yirmi dakika kadar pişirilir. Servis tabaklarına boranı köfteleri konulur, kepçeyle üstünü kaplayacak şekilde kaynar yemek dökülür. Sarımsaklı yoğurt ilavesiyle beyaz pirinç pilavıyla yenir.

*Urfa ağzında pazı’ya verilen pancar adı, ‘pencer’ şeklinde söylenir. Bazı evlerde et kavrulurken salça da ilave edilir.
**Urfa ağzında ‘börülce’ye verilen isim

Kaynak: Tandırlıktan Gelen Lezzet / Lütfiye AKALIN

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu