GÜNDEM

Urfa dahil 10 ildeki tabip ve uzman tabiplerle ilgili karar Resmi Gazete’de

Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu deprem bölgesindeki 10 ilde, tabip ve uzman tabiplerden belirlenen yükümlülük sürelerinin yüzde 85’ini tamamlayanlar devlet hizmeti yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılacak.

 

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu 10 ilde, tabip ve uzman tabiplerle ilgili Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Karara göre, halen devlet hizmeti yükümlüsü olarak görev yapan tabip ve uzman tabipler ile 31 Aralık 2013’e kadar devlet hizmeti yükümlüsü olarak yerleştirmeleri yapılacak olan tabip ve uzman tabiplerden, belirlenen yükümlülük sürelerinin yüzde 85’ini tamamlayanlar devlet hizmeti yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılacak.

Kararda şu ifadeler yer aldı:

“6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremler sebebiyle olağanüstü hâl ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır. Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde, 7/5/1987 tarihli ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununa göre halen Devlet hizmeti yükümlüsü olarak görev yapan tabip ve uzman tabipler ile 31/12/2023 tarihine kadar Devlet hizmeti yükümlüsü olarak yerleştirmeleri yapılacak olan tabip ve uzman tabiplerden, belirlenen yükümlülük sürelerinin yüzde seksen beşini tamamlayanlar Devlet hizmeti yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılırlar. (2) Birinci fıkra kapsamda hesaplanacak yükümlülük süresi, 3359 sayılı Kanunda belirtilen en düşük süre olan 300 günden az olamaz”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu