URFA YEREL HABERLER

Urfa için yeni uygulama ve yazılım çalışmaları!

2023 yılı İslam Dünyası Turizm Başkenti seçilen Şanlıurfa'ya gelecek misafirlerin seyahat, konaklama, ulaşım ve yeme-içme ihtiyaçlarını daha kolay karşılayabilmeleri adına Coğrafi Bilgi Sistemleri Derneği mühendisleri tarafından telefonlarda kullanılacak program ve yazılımlar hazırlanıyor.

2023 yılında İslam Dünyası Turizm Kenti olarak dünyanın dört bir yanından gelecek ziyaretçilerine hazırlanan Şanlıurfa için teknolojik çalışmalar da yapılıyor.

Coğrafi Bilgi Sistemleri Derneği geçtiğimiz gün Genel Başkanı Harita Yüksek Mühendisi Ömer Faruk Şahin, Genel Sekreter Gülbahar Tatkı, Genel Başkan Yardımcısı AFAD İl Müdürlüğü Harita Teknikeri ve CBS Uzmanı İbrahim Halil İrcan, Dicle EDAŞ İl Müdürlüğü CBS Şube Müdürü Kadri KAYA, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Coğrafi Bilgi Sistemler Şube Müdürlüğü Harita Teknikeri ve CBS Uzmanı Celal Halat ve Harita Yüksek Mühendisi Yunus Arpacı’nın katılımıyla Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği’ni ziyaret etti.

Burada Bölüm Başkanı Doç.Dr Mustafa Ulukavak, akademisyenler ve harita mühendisliği bölümde okuyan öğrencilerle bir araya gelen dernek üyeleri “Coğrafi Bilgi Sistemleri”yle ilgili kısa bir sunum gerçekleştirdi. Coğrafi bilgi sistemlerinin önemi, haritacılıktaki yeri, günümüzdeki kullanım alanları, farklı branşlardaki coğrafi bilgi sistemleri kullanımı ilgili bilgiler aktarıldı.

Toplantı sonrası dernek ve Harran Üniversitesi ile yapılacak ortak projeler hakkında istişare yapıldı.

ZİYARETÇİLER İÇİN TELEFONLARA YENİ BİR UYGULAMA

Mühendislerin İslam Dünyası Turizm Kenti Şanlıurfa’ya gelecek ziyaretçiler için gezilecek tarihi, turistik ve dini mekanlar ile konaklama, eğlence ve yeme-içme gibi ihtiyaçlarını karşılayabilme adına daha hızlı ve kolay ulaşabilecekleri bilgilerin yer aldığı bir uygulama ve yazılım üzerine çalıştıkları öğrenildi.

Android telefonlara kullanılacak uygulama için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu