Urfa külünçesi nasıl yapılır ?

Urfa külünçesi nasıl yapılır ?

Şanlıurfalı Kültür Araştırmacısı ve Fotoğraf Sanatçısı Burhan Akar “Tam kapanma” ve Ramazan Ayı’nda külünçeyi evde yapılacaklar önerisi olarak sundu ve elleriyle yaptığı külünçeyi takipçileriyle paylaştı. İşte Urfa külünçesinin yapılışı.

Malzemeler
2 kg un
250 gr sadeyağ
200 gr ekşi hamur
3 tatlı kaşığı külünçe baharatı (boy, mahlep, rezene)**
2 yumurta sarısı
1 yemek kaşığı karahavuç (çörek otu)

Hazırlanışı

Derin bir kaba elenerek konulan unun ortası açılarak eritilmiş yağ, (bazen eritilmiş peynir suyu), tuz, baharatlar ve maya olarak ekşi hamur ilave edilir ve mayalanmaya bırakılır. Tahta üzerinde hamurdan parçalar koparılarak hazırlanan bezeler merdane ile açılarak büyük bir simit iriliğinde yuvarlak külçeler elde edilir. Kenarları çirtiklenen (iki parmak arasında şekil verme) külçelerin ortası tahta kalıplarla (=nakış) şekillendirilir. Hazırlanan külünçeler tepsiye dizilir, üzerine yumurta sarısı sürülerek kara havuç ekilir, fırına verilerek pembeleşecek şekilde pişirilir.

Kaynak: Tandırlıktan Gelen Lezzet / Lütfiye AKALIN

BURHAN AKAR’IN ESMER KÜLÜNÇELERİNİN SIRRI

Akar, yaptığı külünçelerin normalden daha fazla esmer olmasının sebebini ise fabrika unu kullanmadığını ve pekmez ile yaptığını ifade ederek açıkladı.

Hakkında Ramazan ŞENBAHAR

Avatar for Ramazan ŞENBAHAR

Tavsiye Haber

Urfa'da eğitim yuvalarına hırsızlar dadandı

Urfa’da eğitim yuvalarına hırsızlar dadandı

Şanlıurfa’da kısıtlamayı fırsat bilen hırsızlar eğitim yuvalarındaki materyalleri çaldı. Emniyet ekiplerinin çalışmaları sonucu hırsızlığa karışan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir