GÜNDEM

Urfa Meclisi’nde taziye evleri ücretleri konuşuldu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında, taziye evlerinde taziye için yüksek ücret alındığına dair verilen önerge görüşüldü.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi 2022 Yılı Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın birinci birleşimi gerçekleşti.

Toplantı, Başkan Vekili Ahmet Kaytan başkanlığında ve meclis üyelerinin katılımıyla Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlendi. Toplantıda açılış ve yoklamanın ardından gündem maddelerine geçildi.HDP Meclis üyelerinden Sema Aişeoğlu ve Sıtkı Dursun, 3 günlük taziye için yüksek ücretlerinin alındığını ve vatandaşların bu durumdan şikâyetçi olduklarına ilişkin Meclise önerge verdi.

KAYTAN: ÜCRETLERLE İLGİLİDE ÇOK FAHİŞ FİYATLARIN ALINDIĞINI DÜŞÜNMÜYORUM

Taziye evleriyle ilgili konuşan Başkan Vekili Kaytan, “Pandemi süreciyle birlikte biraz taziye evlerindeki yoğunluk düştü. Taziye evlerinde tertip konusunda maalesef sıkıntılar yaşanıyor. Birileri diyor ‘herkese çay ikram edilecek, benim yemeğim olacak, gece taziye evinde oturulabilecek’ gibi durumlar olabiliyor. Bu durum bir yerden sonra amacını aşabiliyor. Orada bir yas evi, taziye evi, dua evi pozisyonundan çıkarılıyor. İşte taziyede bu kadar millet toplandı, bu kadar yemek verildi, şu kadar gelen giden oldu. Bu duruma yine biz getiriyoruz. Aynı durumu düğünler içinde söyleyebilirim.

Taziye evlerinin isimler verilmesini de yanlış buluyorum, aşiret adıyla anılmasını doğru bulmuyorum. Taziye evlerinde sorunlar maalesef devam ediyor. Adıyaman, Gaziantep, Adana ve diğer illerde bir öğün yemek veriyorlar. Taziye evlerinde tabi ki güzel şeylerde oldu. Yerlerdeki halılar kalktı. Akşam yemekleri artık kalktı. 2,5 milyonlu bir şehirde yaşıyoruz. Tabi ki acılarımızın paylaşılması gerekiyor. Kimse aslında taziye evine kahve içmeye gelmiyor ki, başsağlığına gidiyor. Başsağlığı da ne kadar kısa süreli olsa o kadar iyidir. Ücretlerle ilgilide çok fahiş fiyatların alındığını düşünmüyorum. Madem bu konu gündeme geldi, yeni bir çalışma süreci başlatmış olalım” ifadesini kullandı.

Toplantıda ayrıca okunan gündem maddeleri ve İmar ve Bayındırlık Komisyonuna 23 konu, ilgili birimlere havale edildii.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu