GÜNDEM

Urfa’da deprem sonrası tarım arazisinde kaçak yapılaşma uyarısı

Lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanı Müslüm Yıldırım, Şanlıurfa’da deprem sonrası ilginin arttığı tarım alanlarındaki kaçak yapılara yönelik uyarıda bulunarak kontrolsüz yapılaşmayla özellikle tarım alanlarının, bağ ve bahçelerin amacından çıkarılmaması gerektiğine dikkati çekti. Yıldırım, “Yağmurdan kaçarken doluya tutulmayalım” dedi.

Deprem sonrası ortaya çıkan yüksek bina korkusu, az katlı yapılara ve tarım alanlarındaki kaçak yapılara ilgili artırmış durumda. Özellikle tarım alanlarındaki kaçak yapılmış bağ evleri sağlamlığına bakılmadan deprem sonrası adeta sığınak haline geldi.

Lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanı Müslüm Yıldırım, kontrolsüz yapılaşmayla özellikle tarım alanlarının, bağ ve bahçelerin yapılaşma ile amacından çıkarılmaması konusunda uyarıda bulundu.

YILDIRIM: YAĞMURDAN KAÇARKEN DOLUYA TUTULMAYALIM

Müslüm Yıldırım, BİHA’ya yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Deprem üzerinden 1 hafta geçmeden tarım arazilerinde ev yapma, arsa ve arazilerde az katlı yapı inşa etme fikri, imkanı olan Urfalıların hemen hemen tamamının aklında. Hatta bu iş için adım atmaya da başladılar. Bu aşamada Belediyelerimize büyük görev düşüyor. Şimdiye kadar tarım arazilerinde ve kenar semtlerde az katlı gecekondu yapılaşmaya göz yuman Belediyelerimiz bu vakitten sonra işi sıkı tutmak zorunda. Bağ evi de olsa inşa edilen yapının mühendislik işlemlerinin hakkıyla yapılması gerekiyor. Resmiyette hiçbir sorumluluk üstlenmeyen inşaat ustasına götürü usulü yapıların teslim edilmemesi gerekiyor. Ayrıca kontrolsüz yapılaşmayla özellikle tarım alanlarının, bağ ve bahçelerin yapılaşma ile amacından çıkarılmasına dur denmesi gerekiyor. Gecekondu bölgesi olsa dahi “eski imar, etrafı yapılmış, ada yapılmış bitmiş ” avuntuları ile “bağış ver git yap ” diye kontrolsüz ve imarsız yapılaşmalara belediyelerin izin vermemesi gerekiyor. Az katlı yapı inşa ediliyor diye şehri, tarım alanlarının ve de bir konteyner koyacağım diye hazine arazilerinin talan edilmesine dur denmeli. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmayalım.”

Bağ evi yapma telaşının tarımsal arazilerin fiyatlarının da yükselmesine neden olacağına dikkati çeken Yıldırım, “Bağ evi yapma telaşı az kat imarlı arsalarda ve tarımsal arazilerde önümüzdeki günlerde yüksek fiyat artışlarına sebep olacaktır. Denetim ve kontrol yapılacak iradesi ortaya konulursa bu tür fahiş fiyat artışlarının da önüne geçilecektir” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu