SAĞLIK

Urfa’da doktora şiddet iş bıraktırdı

HEKİM-SEN, bir hasta tarafından doktora şiddet uygulandığı gerekçesiyle Siverek Devlet Hastanesinde bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (HEKİM-SEN), Siverek Devlet Hastanesinde bir hastanın dahiliye doktoruna şiddet uyguladığı gerekçesiyle bugün iş bırakma eylemine gitti.

Konuya ilişkin HEKİM-SEN’den yapılan açıklamada, “Bugün saat 09.00 sıralarında muayeneye gelen F.İ.  isimli hastadan tahlil istenerek laboratuvara yollanmış, bir süre sonra polikliniğe tekrar gelen aynı hasta tahlil sonuçlarına bakılmasını istemiştir. Doktorumuz da tahlillerinin çıkmadığını sonuç ekranından takip etmesi gerektiğini söylüyor.

Poliklinikte hasta varken tekrar içeri giren hasta ‘Sonuçlarım çıktı bana bakacaksınız’ demiştir. Doktor arkadaşımız kontrol ettiğinde tamamının çıkmadığını fark ediyor ve kendisine bir kısmının çıkmış olduğunu, ; laboratuvara sorması gerektiğini söylemiştir. Dışarı çıkan hasta sonuç ekranının fotoğrafını çekip  ;yine hasta varken içeri giriyor  ‘Bak sonucum çıktı işte’ diyor.

Hekim arkadaşımız aynı şekilde bir kısmının daha çıkmadığını hasta varken de girmemesi gerektiğini söylemesi üzerine ; hasta ‘Bakacaksın işte’ deyip doktorun üstüne yürüyor, ;  bir eliyle boğazını sıkıp diğer eliyle yumruk yapıp vurmaya yeltenmiş ancak hemen yakınındaki hasta yakınları araya girerek olaya müdahil olmuşlar” ifadelerine yer verildi.

“HİZMET VERİLMEYECEK”

Açıklamanın devamında ise şu ifadeler kullanıldı:

“Hekimlerin güvenliği sağlık kurumlarında sağlanamamaktadır. Sağlık Bakanlığımıza sunduğumuz hemen hemen tüm koruyucu önlemler alınmamıştır. Daha önce aldığımız 46 sayılı Yönetim Kurulu Kararına istinaden Siverek Devlet Hastanesinde ; 12 Nisan 2022 tarihinde iş bırakma eylemi ve basın açıklaması yapılacaktır. Bu kapsamda yataklı servis, diyaliz, acil servis, hematoloji, onkoloji, nefroloji, ; koronavirüs poliklinik hizmetleri hariç tüm poliklinik hizmetleri, elektif ameliyatlar ve kurul rapor hizmeti verilmeyecektir”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu