GÜNDEM

Urfa’da haftanın bir günü kapalı olacak

Ticaret Bakanlığı kararıyla berber, kuaför ve güzellik salonları 1 Ekim'den itibaren haftanın bir günü kapalı olacak. Şanlıurfa’da Berberler ve Kuaförler Odası’nın toplantısında erkek berber salonlarının pazar günü, kadın kuaförlerinin ise salı günü kapalı olması kararı çıktı. Kararı kesinleştirip valiliğe bildireceklerini belirten Şanlıurfa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nezif Kayalar, “Haftanın bir günü tatil günümüz oldu. Bu durumdan memnunuz. Bu karar bakanlığın emridir. Karara uymayan işletmelere cezalar uygulanacak” dedi.

Ticaret Bakanlığı, sık sık izin günleri olmamasından dert yanan berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması konusunu geçen ay yayımladığı genelgeyle çözüme kavuşturmuştu. Buna göre, erkek berberleri, kadın kuaförleri ve güzellik salonları 1 Ekim’den itibaren haftada bir gün izin yapacak. Meslek odaları tercihlerini valiliklere bildirecek.

Kararın uygulanmaya gireceği tarih yaklaşırken, Şanlıurfa Berberler ve Kuaförler Odası da odaya kayıtlı berberler ve kadın kuaförler ile toplantı yaptı. Toplantıya katılan her bir üyeye iş yerlerinin hangi gün kapalı olmasını istedikleri yöneltildi. Ankette erkek berberleri yüzde 99 pazar gününü seçerken, kadın kuaförlerin yüzde 80’i salı gününü seçti.

İZİN GÜNÜNDE DÜĞÜN FAKTÖRÜ ETKİLİ

BİHA’ya açıklamalarda bulunan Şanlıurfa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nezif Kayalar, kararı kesinleştirdikten sonra Şanlıurfa Valiliğine bildireceklerini söyledi.

Berber ve kuaförlerin izin yapacakları günde düğünlerin etkili olduğunun altını çizen Kayalar, “Taleplerin çoğunluğuna göre kadın kuaförler salı gününü istiyor çünkü Urfa’da pazar günleri düğünler çok. Bundan dolayı salı gününü tercih ediyorlar. Erkek berberler ise pazar gününün tatil olmasını tercih ettiler” dedi.

KAYALAR: KARARA UYMAYANLARA CEZALAR UYGULANACAK

“Haftanın bir gününün tatil olması berber ve kuaförlerin istekleriydi” diyen Nezif Kayalar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonu olarak bir ilki gerçekleştirdik. Hiçbir esnafın tatil günü yok. Ama berberler, kuaförler ve güzellik salonları olarak haftanın bir günü tatil günümüz oldu. Bu durumdan da biz memnunuz. Bu karar bakanlığın emridir. Karara uymayan işletmelere cezalar uygulanacak, dükkanlarının kapatılmasına kadar gidilebilecek. Bundan bilgileri olsun” diye konuştu.

“URFA’DA 700’DEN FAZLA KAÇAK BERBER VAR”

Şanlıurfa genelinde 700 üyeleri bulunduğu bilgisini veren Kayalar, merdiven altı çalışan ve kayıt dışı berberlerin varlığına işaret etti. Kayalar, “Urfa’da 700 tane üyemiz var ama 700’den de fazla kaçak, kayıt dışı berberler var. Kayıt olmayanlar için de yetkililere çağrıda bulunuyoruz, onların da kayıt altına alınmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu