GÜNDEM

Urfa’da sağlık çalışanlarının zorlu kış mesaisi

Şanlıurfa il genelinde etkisini sürdüren yoğun kar yağışı sebebiyle yolu ulaşıma kapanan kırsal mahallelerdeki hastalar, UMKE'nin zorlu mücadelesi ile hastaneye ulaştırıldı.

Kar yağışının etkili olduğu merkez ve ilçeler ile bağlı kırsalda ; 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayarak yardım isteyen hastalar, ; İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ; Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı bünyesindeki Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi ve İl Ambulans Servisi tarafından hastaneye ulaştırıldıı.

Kar yağışının bir metreyi aştığı köy yollarını, ; paletli kar aracı, iş makineleri, paletli kar ambulansı ve 4X4 arazi tipi araç ile aşan UMKE ekibi, zorlu mücadelelerin sonucunda vatandaşlara ulaşarak yerinde tedavi olabilecek hastaların tedavisini yapıyor, ; tedavisi yapılamayan hastalarınsa hastaneye nakli sağlanıyor.

Son bir hafta içerisinde karbonmonoksit zehirlenmesi başta olmak üzere doğum, solunum sıkıntısı, böbrek ağrısı ve yüksek tansiyon, yüksekten düşme, ; yüksek ateş, göğüs ağrısı şikayetleri bulunan hastalarla diyaliz hastaları ve trafik kazası sonucu yaralanmalardan oluşan yaklaşık 250 vatandaşın ; 112 Acil Sağlık ve UMKE’nin çalışmaları neticesinde hastaneye ulaştırılarak tedavisi sağlandıı.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm, ; Şanlıurfa il genelinde etkisini sürdüren yoğun kar yağışı sebebiyle yolu ulaşıma kapanan ; merkez ve kırsal mahallelerdeki hastaların 112 Acil Çağrı Merkezi’nden yardım istediğini belirterek, şunları dile getirdi:

“Vatandaşlara sunduğumuz sağlık hizmetinde aksaklık oluşmasın diye Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü, ; 58 noktada 112 Acil Sağlık İstasyonunda, 3 paletli ambulans, ; 40 UMKE personeli ve 7 UMKE aracıyla 24 saat göreve hazır şekilde çalışmaktadırlar. Günlük 223 personelle hazır bir şekilde göreve devam etmektedirler. Şanlıurfa ve ilçelerinde etkisini sürdüren yoğun kar yağışına bağlı olarak ; ulaşımın sağlanamadığı kırsal mahallelerde gece gündüz demeden karşılaştığımız tüm zorlukları aşıp ; hastalara ulaşarak 300 vatandaşımızı hastaneye naklini sağladık. Karlı yollar engel olsa da bıkmadan usanmadan acil hastaya ulaşma gayretiyle tüm gücümüzle çalışıyoruz.”

Gülüm, vefakarca çalışan sağlık çalışanlarını tebrik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu