GÜNDEM

Urfa’da Suriyelilere ikamet sınırlaması getirildi

Şanlıurfa’da, sayıları 430 bine dayanan Suriyelilerin ikamet edeceği mahallelere sınırlama getirildi.

Şanlıurfa’da, sayıları 430 bine dayanan Suriyelilerin ikamet edeceği mahallelere sınırlama getirildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından geçen ay Türkiye’de nüfusun demografik yapısını korumak için geçici statüdeki sığınmacılara yönelik “Mekansal Yoğunlaşma ile Mücadele” planı başlatıldı.

Planla başta yabancıların yoğun olduğu 16 ilde bazı mahalle veya ilçelerde gettolaşmanın önlenmesi amaçlandı. Plan kapsamında, Suriyeli nüfusun yoğun olduğu Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova’da her türlü statüden tüm yabancıların başvurularına kapatıldı. Ayrıca Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu 52 ilde toplam 800 mahallede de yabancıların ikamet etmelerine sınırlama getirildi.

Toplamda 13 ilçesi bulunan Şanlıurfa’da da bazı mahallelerde artık Suriyeliler ikamet edemeyecek.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Başkanlığına göre 10 Mart itibarıyla Şanlıurfa’da 429 bin 235 Suriyeli bulunuyor.

3 İLÇEDE SINIRLAMA YOK

Gettolaşmanın önüne geçmek amacıyla belirlenen plan kapsamındaki listeye göre, ; Karaköprü, Halfeti ve Hilvan ilçelerinde Suriyeliler istedikleri mahallede kayıtlarını yaptırabiliyor.

Listede Suriyelilere en fazla ikamet sınırlaması getirilen mahalle sayısı Haliliye’de bulunuyor. Haliliye’de 13 mahallede Suriyelilerin ikamet etmesine izin verilmiyor.

Haliliye’nin ardından Akçakale, Viranşehir, Harran ve Eyyübiye ilçelerinde de birçok mahallede ; yabancıların ikamet iznine müsaade edilmiyor. Akçakale’de 12, Viranşehir’de 9, Harran’da 7 ve Eyyübiye’de de 7 mahalle, Suriyelilerin ikamet etmesine kapatılmış durumda.

Ceylanpınar ve Siverek’te 1’er mahallede, Birecik, Bozova, Suruç’ta 2’şer mahallede Suriyelilerin ikamet etmesine yasak geldi. Urfa genelinde Suriyelilere ikamet yasağı getirilen toplam mahalle sayısı 56 oldu.

HEŞE: “SAYI SINIRLAMASI GETİRİLMESİ İYİ OLDU”

Suriyelilerin ikamet edeceği mahallere sınırlama getirilmesi ; Şanlıurfalı vatandaşlarca olumlu karşılandı. Mustafa Heşe isimli vatandaş, Şanlıurfa’da yasak getirilen mahalleleri Facebook hesabından paylaşarak fazlasıyla misafirperverlik yaptıklarını kaydetti.  Heşe, sınırlama getirilmesini olumlu karşıladığını belirterek, şunları ifade etti:

“Sayı sınırlaması getirilmesi iyi oldu. Çünkü bakkal, manav toptan eşya satışı, ; berber, mobilya ve beyaz eşya vesaire dükkanları dolu her yer. Onlar bizden alışveriş yapmıyor ama biz onlardan rahatlıkla alışveriş yapıyoruz. Evimizi kiraya rahatlıkla onlara veriyoruz. Allah kimseyi Vatansız bırakmasın. Ama bizim de oturduğumuz yerlerde yabancılaşmamıza gidecek kadar olmamalı”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu