GÜNDEM

Urfa’da yenidoğan bakım eğitimleri sürüyor

Şanlıurfa’da 27-28 Temmuz tarihlerinde kamu ve özel sektördeki 74 hekim dışı sağlık çalışanına yenidoğan bakım eğitimi verildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen “Temel Yenidoğan Bakım Programı” kapsamında ülke genelinde yenidoğan ölümlerini azaltmak ve yenidoğana verilen bakım hizmetlerini geliştirmek amacıyla yenidoğana hizmet sunan hekim dışı sağlık personeline eğitimler Şanlıurfa’da da sürüyor.

Program kapsamında, 27-28 Temmuz tarihlerinde kamu ve özel sektördeki 74 hekim dışı sağlık çalışanına yenidoğan bakım eğitimi verildii. Eğitime ebeler, hemşireler ve paramedikler katıldıı.

Eğitim Şanlıurfa Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığında gerçekleştirildii.

Halk Sağlığı Çeküs Birim Sorumlusu Mesut Hamidanoğlu, Türkiye’de yazın temel yenidoğan eğitimi yapan tek ilin Şanlıurfa olduğunu belirterek, “Özellikle burada kamu özel ve üniversiteyi birlikte değerlendiriyoruz ve bu birlikte değerlendirmemizde temel gayemiz tüm kurumlarımızda aynı şekilde bilimin öngördüğü ve Sağlık Bakanlığının politikalarına uygun bebeklere, annelere ve davranış şekillerini geliştirmek ve özellikle sağlık alanında istenlik davranış değişikliğini oluşturmaktır” dedi.

İki gün süren eğitimlerde katılımcılara yenidoğan sorunları ve çözüm önerileri ile yenidoğan yoğun bakım ve doğumhane kaynaklı enfeksiyonları önleme konularında uzman hekimler tarafından bilgiler aktarıldıı.

Kursiyerlerin katılım belgeleri İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Solmaz ile diğer ilgililer tarafından verildii.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu