URFA YEREL HABERLER

Urfa’da YSP dışındaki partiler kadın aday konusunda sınıfta kaldı

Kadın aday sayısı, siyasi partilerin adaylık listelerine dair merak edilen konulardan biri oldu. Ancak Urfa’da partilerin karnesi bu anlamda pek de iç acıcı değil.

Siyasi partilerin 14 Mayıs genel seçimleri için hazırladıkları aday listeleri tamamlanıp Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edildi. Listelerle ilgili birçok şey söylenirken, yapılan tartışmalardan biri de listelerdeki kadın aday sayısı oldu.

Genel olarak siyasi partilerin Urfa’da yok denecek kadar az kadın aday göstermesi dikkat çekti.

Aday sayısı konusunda kadın-erkek eşitliğini gözetleyen partinin sadece Yeşil Sol Parti (YSP) olduğu görülüyor. YSP, toplam 14 milletvekili çıkaran Urfa için belirlediği listede 6 kadın aday gösterdi. Bu adaylar, Dilan Kunt Ayan, Aliye Kızıldamar, Nergiz Çiğdem Karakeçili, Cemile Şahin, Ayşe Tutku ve Mizgin Albayrak isimlerinden oluşuyor.

Ancak diğer partilerin listelerine bakıldığında, kadın aday konusunda sadece bir isimle yetindikleri görülüyor. AK Parti Cevahir Asuman Yazmacı’yı 5. sırada, CHP Berivan Veysanoğlu Düşme’yi, İYİ Parti Gülcan Cengiz’i, MHP ise Havva Birsen Değer’i aday gösterdi.

Başta CHP olmak üzere, partilerin adayların büyük çoğunluğunu erkek isimler olarak gösterip birer kadın adayla yetinmeleri, özellikle kadınlar tarafından ciddi eleştirilerle karşılandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu