GÜNDEM

Urfa’dan çağrı: Selamet yurdu azap yurduna dönüşmesin

Gaziantep'te yaşanan ırkçı saldırıyı kınayan Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları Platformu "Savaştan kaçan insanlara selamet yurdu olan ülkemizi azap yurduna dönüştürmeye kimsenin hakkı yoktur" diyerek vatandaşları sağduyulu olmaya davet etti.

Gaziantep’te yaşayan Suriye uyruklu yaşlı birinin, ; kentteki bir ‘çocuk hırsızına benzetildiği için’ tekmeli saldırıya uğraması Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’nca kınandı.

Konuya dair yazılı basın açıklaması yapan Platform, ; “Yeryüzü evimiz, insanlar kardeşimizdir.  Son zamanlarda özellikle bazı çevreler tarafından Suriyeli sığınmacılara karşı nefret söylemi geliştirilerek toplumsal kaos çıkarılmaya çalışılmaktadır. Bir tür toplum mühendisliği ile toplumun sinir uçları kaşınmakta sığınmacılar üzerinden nefret ve ırkçılık furyası estirilmek istenmektedir” diyerek mazlumlara yönelen her türlü ırkçı, ayrımcı tutum ve davranışı lanetlediklerini ifade etti.

Açıklamada yetkililer göreve davet edilirken, vatandaşlara da şu sözlerle sağduyu çağrısı yapıldı:

“Savaştan kaçan insanlara selamet yurdu olan ülkemizi azap yurduna dönüştürmeye kimsenin hakkı yoktur. İnancımız ve kadim değerlerimize göre mazlumun kimliği sorulmaz , ; zulümden kaçanlara yardım etmek en temel insani değerdir. 11 yıldan fazladır bu kadim değerleri en güzel şekliyle icra eden necip milletimizin erdemli duruşu her türlü takdire şayandır. Söz konusu emeğin korunması adına insanların onur ve haklarının muhafazası için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Gerek Türkiye yasaları ve gerekse uluslararası yasalarla teminat altına alınan insan haklarının ; korunması barış içinde yaşamanın ön şartıdır. Sığınmacılar ya yaratılışta eşimiz, ya dinde kardeşimizdir. Elbette ki yaşanan birtakım sorunlar olabilir. Ancak bunun yegane muhatabı kamu kurumlarıdır. Hiç kimse kendini mahkeme yerine koymamalıdır.

Son olarak sığınmacılar üzerinden devşirilmeye çalışılan kaos ve çatışma planlarına karşı halkımızı sağduyulu davranmaya, ; merhamet, dayanışma ve yardımlaşma dolu kadim Anadolu mirasını korumaya davet ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu