GÜNDEMURFA YEREL HABERLER

Urfalıların acı serüveni başladı

Şanlıurfa’da her yıl ağustos ayında başlayıp, ekim ayına kadar devam eden pul biber sezonu başladı. 

Kentin kırmızıya boyandığı bu sezon da gerek kendi tarlaları gerek evlerinin damları olsun eş dost birleşip pul biber yapmak için kolları sıvadı. 45 dereceyi bulan sıcaklıklarda geçimini isot yapımıyla sağlayan vatandaşlar, aldıkları tonlarca kırmızı biberi boş arazilerde işlemeye başladı. Tarlalardan ya da hal pazarından satın alınan biberler, yıkandıktan sonra saplarından ve çöplerinden ayıklanıp, elle parçaladıktan sonra, belli bir süre güneşte bekletilerek tamamen kuruması sağlanıyor. Kuruyan biberler, makinadan geçirildikten sonra toz hale getiriliyor.

ÇİĞ KÖFTENİN ANA MADDESİ 
Şanlıurfalıların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan ve çiğ köftenin de ana malzemesi olan yeni mahsul isot, hem baharatçılarda hem de sofralarda yerini almaya başladı. Yeni mahsul olan pul biber, yerli halk tarafından da çok fazla rağbet görüyor. Ülkenin önde gelen hem pul biber üretimi hem de ihracat açısından önemli bir konumda olan Şanlıurfa’da biber sezonunun açılmasıyla birlikte üreticiler kollarını sıvamaya başladı.  Kentte pul biber üreticiliği yapan Mehmet Mermer, “İsot mevsimi başladı sezonu açtık.  Yılda 2-3 ay çalışıp ekmeğimizi kazanıyoruz.  Şu an fiyatlar uygun, birkaç gün sonra fiyatlar pahalı olmaya başlar. Şu an torbasını 3 liraya temizliyorlar. Pul biber Urfa’nın markası olmuş.” diye ifade etti.

TEST OLMADAN İŞÇİ ALINMIYOR 
Şanlıurfa’da isot üreticiliği yaparak geçimini sağlayan Mehmet Mermer pul biber ürettiği alanlara çalışmak için gelen işçileri test olmadan işe almadığını belirterek, “Korona bizi çok etkiledi, biz geçen sene ürünlerimizi satamadık elimizde kaldı işçi de bulamıyoruz. Bizde dikkat ediyoruz test yaptırıyoruz önce eğer isot yapmak için çalışmaya gelen çalışanlar test olmazsa işe almıyoruz.” dedi.

MERMER: “BİZE YER YAPSINLAR”
Şanlıurfa’da özellikle Haliliye ilçesine bağlı Sırrın Mahallesi’nde yapılan pul biberin üreticileri belediyenin mahallede bulunan boş alanlarda isot yapmalarını engellemeleri üzerine üreticiler tepkili. Urfa’nın markası olan pul biberin üretimini yapabilmeleri için gerekli yerlerin kendilerine tahsil edilmesini isteyen üretici Mehmet Mermer, “Eğer bu işin güzel yerlere gelmesini istiyorlarsa bize güzel bir yer yapsınlar. İşimiz çok zor güneşin altında çalışıyoruz, zabıtalar bizi çok yordu bu sene, madem istemiyorlar bize bir yer sunsunlar.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu