URFA YEREL HABERLER

Üstü açılınca dere yatağının yapımındaki ihmaller ortaya çıktı

Şanlıurfa’da 17 kişinin öldüğü sel felaketinin ardından kent merkezine akan dere yataklarında temizlik ve genişletme çalışmaları devam ederken, Ertuğrul Gazi Mahallesinde üzeri kapalı kanal açılınca yapımında ihmaller olduğu ortaya çıktı. Kanalın bir kısmında beton duvar ve koruma bandı olmadığı görülürken, o bölümde bu sabah toprak kayması yaşandı. Mahalle sakinleri, “bu yapılara kim izin veriyor?” diye tepkisini dile getirdi.

Şanlıurfa’da 14-15 Mart’ta yaşanan sel felaketinin ardından kent merkezine akan dere yataklarında temizlik ve genişletme çalışması başlatıldı.

Kent merkezine akan derelerin üstü kapalı olan bölümleri açılıp dere yatağı genişletiliyor. Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Su İşleri (DSİ) bünyesindeki ekipler, kentte bulunan derelerde genişletme faaliyetlerinin yanı sıra aynı zamanda temizlik çalışması da yürütüyor.

Çalışma yapılan alanlardan biri de Haliliye ilçesine bağlı Ertuğrul Gazi Mahallesinde bulunuyor.

Daha önce üzeri kapalı olan kanal, ekipler tarafından açılınca bir kısmında beton duvar olmadığı görüldü. Ayrıca dere çevresinde koruma bandı da yer almıyor. Beton duvar olmayan kısımda sabah saatlerinde toprak kayması yaşandı. Kayan toprak beton duvara da zarar verdi.

Mahalleli ise gelişigüzel yapılan çalışmalara tepkili. Toprak kayması olan bölümde neden beton duvar ve dere çevresinde koruma bandı olmadığını sorgulayan mahalleli, baştan savma yapılara kimin izin verdiğini soruyor.

Mahalle sakinleri, “köklü bir çözüm” beklediklerini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu