Vali Erin, AMATEM’in ne zaman biteceğini açıkladı

Eyyübiye ilçesi eski havaalanı mevkiinde yapımına başlanan Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) ile Çocuk ve Erken Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (ÇEMATEM) inşaat alanına giderek, yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, kaba inşaatı tamamlanan her iki merkezin projesinin revize edilerek yatak kapasitelerinin 50’şer adet artırıldığını, inşaat çalışmalarının kısa süre içerisinde tamamlanacağını hatırlattı.
 


​​​​​​​

AMATEM’i 30, ÇEMATEM’i ise 15 yataklı olarak planladıklarını ancak daha sonra çevre illerden de gelen talepler doğrultusunda kapasiteleri 50’şer yatak artırmak durumunda kaldıklarını kaydeden Vali Erin, “Projemizde küçük bir revize yaptık. Bu doğrultuda inşaat çalışmalarımız kaldığı yerden devam etti. 2019 yılı sonuna kadar bir kısmını hizmete açmayı düşündüğümüz merkezimizin inşaatı, bu revize nedeniyle biraz daha uzadı. Bugün çalışmaları yerinde inceledik, yüklenici firma yetkilileri, planlanan sürede çalışmalarını tamamlayacak. Buranın hizmete girmesiyle tedavi için başka illere gitmek zorunda kalan vatandaşlarımız, büyük bir sıkıntıdan kurtulacaklar” diye konuştu.

Madde bağımlılığı ile mücadelede asıl önceliği bu illete bulaşmayı önlemeye verdiklerini kaydeden Vali Erin, Şanlıurfa’da uyuşturucu madde kullanım oranının Türkiye ortalamalarında olduğunu ancak ortaya koydukları etkin mücadele sayesinde bu oranı çok aşağıya çekmek, sıfırlamak istediklerini ifade etti.
 


 

ŞEHİTLİK TAMAMLANMAK ÜZERE

AMATEM ve ÇEMATEM inşaatlarındaki incelemelerinin ardından yeni asri mezarlıkta inşaat çalışmaları devam eden Şanlıurfa Şehitliği’ni ziyaret eden Vali Erin, buradaki çalışmalarda da son aşamaya gelindiği müjdesini verdi.

Açık alanda inşa edilen üstü kapalı tören alanı, sergi salonları ve peyzaj düzenlemelerini inceleyen Vali Erin, şehit kabirlerini de ziyaret ederek dua etti. Vali Erin, yeni şehitliğin; şehitlerimize layık, manevi atmosferi en iyi şekilde yansıtacak ve burayı ziyarete gelenlerin huzur bulacağı bir yer haline getirmek istediklerini ifade etti. Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in talimatlarıyla projelendirilen ve kahraman şehitlerimizin aziz hatıralarını yansıtacak bir konseptte tasarlanan Şanlıurfa Şehitliği ihalesi, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığınca 2019 Ağustos ayında yapılmıştı.

Şanlıurfa Asri Mezarlıktaki şehitlik alanının yeniden düzenlenmesi, 800 metrekarelik üstü kapalı tören alanı, sergi ve sunum salonu, 3Dprojeksiyon odası, otopark ve peyzaj çalışmalarından oluşan Şanlıurfa Şehitliği Projesinde, kahraman şehitlerimize yakışır bir şehitlik alanının oluşturulması, gelen ziyaretçilerin rahat şekilde ziyaretlerini gerçekleştirebileceği ortamın oluşturulması ve törenlerin rahat şekilde yapılabilmesi için yeniden düzenleniyor. Şanlıurfa Şehitliğinde, şehitlerimizin manevi varlığını temsilen anıtlar, isimlerinin yazılı olacağı ve kabirlerini gösteren bir alan da yer alacak.

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu