Vali Erin ve Türk yetkililer Resulayn’a gitti (Güncellendi)

Türkiye'nin güneyindeki terör koridorunun temizlenmesi amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı sonrasında bölgedeki çalışmalar devam ediyor.

Hayatın yavaş yavaş normalleşmeye başladığı Ceylanpınar'ın karşısındaki Resulayn'da bugün incelemeler yapıldı. Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin'in yanı sıra, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş ve Ceylanpınar Kaymakamı Mehmet Keklik ile çok sayıda yetkili de Resulayn'a gitti.
 


 

PTT ŞUBESİ AÇILDI

Bölgede yoğun güvenlik önlemleri alınırken, Türkiye tarafından gönderilen Mobil PTT Şubesinin açılışı yapıldı. PTT ile ilgili işlemlerin halledilebileceği şube hizmete girerken, Suriyeliler de hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hem de Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin'e teşekkür etti.
 


 

HASTANE ZİYARETİ

Yapılan açılışın ardından incelemelerde bulunan heyet, buradaki Türkiye'nin desteği ile hizmete giren hastanedeki hasta ve hasta yakınlarını ziyaret etti. Burada hastalarla görüşen Vali Erin, geçmiş olsun dileklerini ileterek, çocuklara çeşitli hediyeler verdi.
 


 

ADLİYE AÇILACAK

Daha sonra yapılan ve yapılacak olan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Vali Erin, bölgedeki adliyenin faaliyet girmesi için hazırlıkların sürdüğünü dile getirdi. Vali Erin buradaki açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bütün kurumların hazırlıkları devam ediyor hızlı bir şekilde. Onlardan bir tanesi de adliye hizmetleridir, çok önemsediğimiz hizmetlerden bir tanesi. Burada meydana gelen adli olayların görüleceği ve çözüleceği yer burası olacak. Suriyeli hâkim ve savcılarımız görevlendirilmeleri gerçekleştirildi, bir mülakat aşamasından geçtiler. Diğer yardımcı adliye personeli görevlendirildi. İnşallah bizim Türkiye’de görevlendirdiğimiz danışman, hâkim, savcıları onlara danışmanlık yapsın, yol göstersin diye kısa süre içerisinde, mesela 10 gün süre içerisinde Resulayn Adliyesi olarak incelemelere başlayacak. Daha önce biliyorsunuz askeri mahkemeler kuruldu. Daha çok Suriyeli ve bizim türk vatandaşlarımız arasında anlaşmazlıkların karara bağlanacağı mahkemelere şu anda faaliyet gösteriyorlar."

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu