EĞİTİM

Velilerin eğitim sınavı ağır olacak

Okulların açılamasına sayılı günler kaldı. Öğrenciler ders zilinin çalmasını heyecanla beklerken aileleri de kırtasiye alışverişi telaşı sardı. Okula dönüş bu yıl veliler için sancılı bir sürecin başlangıcı olacak.

Ülke genelinde milyonlarca öğrenciyi okul heyecanı sardı. 12 Eylül’de açılacak olan eğitim-öğretim sezonu öncesinde Şanlıurfa’da da öğrenci ve aileler hazırlıklarına başladı. Ancak okul masrafı velileri bu yıl oldukça zorlayacağa benziyor. Döviz kurundaki yükselişin yanı sıra artan maliyetler her ürünü etkilediği gibi okul çantasından kaleme, silgiden deftere kadar öğrencilerin ihtiyacı olan her şeyin fiyatını katlamış durumda. Her bir ürün geçen yıla oranla neredeyse yüzde 100 ile yüzde 200 arasında zamlandı.

Geçen yıl 50 ile 200 liraya satılan okul çantaları bu yıl 150 liradan başlıyor. A4 kâğıdı 20 liradan 100 liraya, kalemler 2 liradan 15 liraya, 40 sayfalık defterler 4 liradan 10 liraya, 20 yaprak müzik defteri 2,5 liradan 10 liraya, kalem açacakları 2 liradan 10 liraya, silgi 1 liradan 5 liraya ve boya kalemleri 10 liradan 35 liraya çıktı. Bunlar sadece kırtasiye malzeme fiyatları. Bir de yardımcı kitaplar var. Onların yanından dahi geçilmiyor.

Evdeki hesabın çarşıya uymadığını gören veliler, çocuklarının okul ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklarını kara kara düşünüyor.

Bahçelievler Mahallesinde kırtasiyecilik yapan Hasan Selin, okullarına açılmasına çok az bir zaman kala BİHA’ya konuştu.

SELİN: BİR ÖĞRENCİNİN KIRTASİYE GİDERİ EN AZ 500-600 LİRA

Selin, kırtasiye ürünlerinde geçen yıllara göre bazı ürünlerde 3-4 kat artış olduğunu kaydetti.

Bir öğrencinin en düşük kırtasiye giderinin 500 liradan başladığını belirten Selin, şunları söyledi:

“Kırtasiyeler şu anda son hazırlıklarını yapıyor. Okullar açılmadan önce eksiklerini tamamlıyor. O arada insanlar gelip fiyat soruyor. Bir fiyat araştırması yapıyor. Eldeki mevcut ürünlere bakıyor. Durum şu anda bu… Tabii pandemi sonrası bu yıl biraz daha beklentilerimiz yüksek ama fiyatlar 3-4 kat yükseldi. İnsan şu anda alım gücüyle ilgili sıkıntı yaşıyor. En basit örnek vereyim size, geçen sene 100 liraya sattığımız çanta şu anda 300-400 lira.  Bir fotokopi kağıdı 20 liraydı şimdi 90-95 lira civarında. Bir öğrencinin kırtasiye gideri en az 500-600 lira, orta kararda 1000 lira. Bunlar da sadece temel kırtasiye malzemeleri, daha kitaplara gelmedik.”

“VATANDAŞLAR SADECE SORUYOR”

Kırtasiyede hareketliliğin ilerleyen günlerde artmasını beklediklerini ifade eden Selin, bu senenin, pandemiden sonra en belirgin şekilde çalışacakları yıl olacağını belirtti.

“Pandemi öncesi bir öğrencinin kırtasiye gideri orta kararda 300 liraydı” diyen Selin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kitap fiyatları, kağıt fiyatları ile birlikte uçtu. Kitap ve kırtasiye malzemeleri birlikte bir öğrencinin masrafı bin 500, 2 bin lirayı bulur. Vatandaşlar sadece soruyor. Bu yıl pandemiden yasaklardan sonra en belirgin çalışacağımız yıl. Fiyatlar yüksek olsa da insanlar okumak zorunda. İnşallah iyi bir sezon geçiririz.”

ALTUNDAĞ: KALABALIĞA GİRMEMEK İÇİN ERKENDEN ALIŞVERİŞİNİ YAPANLAR VAR

Kırtasiye sektöründe 15 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Adnan Altundağ, velilerin kırtasiye alışverişi için genellikle okulların açılmasına yakın bir tarihi tercih ettiklerini vurguladı.

Eylül ayının 1’inden itibaren kırtasiyelerde yoğunluk beklediklerini belirten Altundağ, şunları kaydetti:

“Vatandaşlar okulun açılmasını bekliyor. Okul açılacak, öğretmenler öğrencilere listeleri verdikten sonra veli o liste doğrultusunda alışverişini yapacak. Bunun öncesinde gelip alışverişi yapan var. Ama gelip sadece temel kırtasiye malzemelerini, çantasını, kalemini, silgisini alıyor. Bazıları da kalabalığa girmemek için erkenden alışverişini yapıyor.”

Öğrencilerin sınıflarına göre kırtasiye malzemelerinin çeşitlilik gösterdiğini anlatan Altundağ,  “Mesela ana sınıf öğrencisinin masrafı bir lise öğrencisinden daha fazla. Bu yıl bir ana sınıf öğrencisinin listesi en normal olanı 400-500 lira arasındadır. Bir ortaokul listesi, defter, kalem, silgi, açacak yani en düşük maliyetler 500 liradan aşağı değil maalesef. Mevcut kur ve fiyatlar esas alındığında en düşük bir öğrencinin kırtasiye gideri 500 liradan başlıyor. Kalitesine göre bu fiyatlar bin 500 liraya kadar da çıkabilir” diye konuştu.

AKÇADAŞOĞLU: KIRTASİYELERİ DOLAŞIP EN UYGUN YERİ ARIYORUZ

Veli Mehmet Akçadaşoğlu ise çocuklarının kırtasiye malzemeleri için fiyat araştırması yaptığını belirterek, fiyatların birçok aileyi zor durumda bırakacak kadar yüksek olduğunu söyledi.

 “Geçen yıla göre fiyatlar 3-4 kat artmış” diyen Akçadaşoğlu, şöyle konuştu:

“Fiyatlar genel olarak yüksek. Üç tane okuyan çocuğumuz var. Kırtasiye alışverişimizi kısmet olursa buradan yapacağız. Geçen yıla göre fiyatlar artmış. Çocukların temel kırtasiye malzemelerini alacağız. Defteri, kalemi, boyası, çantası, yardımcı kitabı derken ortalama bir çocuğun gideri 1000 lirayı buluyor. Yani yapacak bir şey yok, mecburen alacağız. Artık gittiği yere kadar gidecek”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu