Yılbaşı öncesi Urfa’da hindiye talep arttı

Yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi hindi, Şanlıurfa'da da satış rekorları kırıyor. Yeni yıla sayılı günler kala hazırlıklar başladı. 2020'nin gelişini sevdikleriyle birlikte kutlamak için plan yapan vatandaşlar, hindi telaşına girdi. Birçok ilde satış oranları yükselen ve hızla tükenen hindiye Şanlıurfa'da da talep oldukça fazla.

Haliliye ilçesindeki Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü’nün karşısındaki Devari Çiftlik'te yetiştirilen hindiler, yılbaşı öncesi satışa sunuluyor. Lezzeti ile damaklarda tat bırakan hindiye artan talep, kentte satışları da 30-35 bin civarına çıkardı. Şanlıurfa'da 35 bine yakın hindinin satıldığını ve hızla tükendiğini kaydeden hindi üreticisi Yasin Dil, önemli açıklamalarda bulundu.

DİL: HİNDİYE TALEP ÇOK FAZLA

Hindi üreticisi Dil, satışların yoğun olduğunu kaydederek, "Harran Üniversitesinin karşısındaki çiftliğimizde 2 bin tane hindimiz vardı, orayı bitirdik. Şu anda arkadaşın çiftliğindeyiz, beraber çalıştığımız ortak arkadaş. Burada da bin 500 tane hindimiz vardı. 500 tanesini sattık, kalan bin tanesi de 10-15 gün içerisinde tükenir. Hindiye talep çok fazla" ifadelerine yer verdi.

'KENDİMİZ BESLİYORUZ'

Hindileri kendi çiftliklerinde yetiştirip, satışa sunduklarını belirten Dil, "Hindileri kendimiz besledik. Organik yetiştirdiğimiz hindiler, herhangi bir yerden getirmedik. Yüzde yüz organik, yeşil alanda yetiştirilmiş hindiler" sözlerine yer verdi.

KIRMIZI ET, HİNDİYE YÖNLENDİRDİ

Taleplerin Ekim ayından itibaren arttığını söyleyen Dil, yılbaşı öncesi de Urfalıların talep ettiğini aktararak, "Bir iki aydır talep çok. Yılbaşı haricinde de hindiye talep çok çünkü kırmızı et pahalı olduğu için, hindi eti de kıymetli bir et olduğu için millet çok tavsiye ediyor. 2 aydır satış yapıyoruz. 2 bin 3 bin tane hindimiz vardı" diye konuştu.

 

banner85

'YURTDIŞINA SATIŞ YAPIYORUZ'

Satışların sadece kent ile sınırlı kalmadığını ve yurtdışına da satış yaptıklarını kaydeden Dil, şunları söyledi:

"Evet, biz Irak'a kadar hindi göndermişiz, yurt dışına bile satışını yaptık. Büyükler hariç biz civciv pazarlamasını da yapıyoruz. Yılda 30 bin, 40 bin civciv satışı yapıyoruz. Tavuk, ördek, hindi, kaz. Civciv satışı bittikten sonra 6-7 ayda yetiştirdiğimiz hindilerin satışını yapıyoruz. Dediğim gibi diğer çiftlikte 2 bin, 3 bin hindimiz vardı."

'HİNDİ FİYATLARI 150-200 TL ARASINDA'

Hindi fiyatlarına da değinen Dil, "Fiyatlar geçen yıla göre daha uygun. En küçük hindimiz 150 TL, en büyük hindimiz 200 TL. Fiyatlar bu aralıklarda değişiyor" ifadelerini kullandı.

'KANADIN ALTINDAKİ RENGE DİKKAT EDİN'

Hindi alacak vatandaşlara önerilerde bulunan Dil, "Hindi bütün yemeklerde yapılır, çok kıymetli ve lezzetlidir. Özellikle Urfa’da pilav üstü çok güzel oluyor. Organik olup olmadığını kanat altındaki sarılığından da anlayabilirsiniz, kanadının altı sarıysa organiktir" diyerek sözlerine son verdi.

Özlem DİKMEN-ÖZEL HABER/BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu