URFA YEREL HABERLER

AB’nin desteklediği proje Urfa’da tanıtılıyor

AB’nin desteklediği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesindeki Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun “Ulusal Yeterlilik Sistemi” projesinin tanıtım günleri Şanlıurfa’da bir otelde yapıldı.

Avrupa Birliği’nin (AB) desteklediği, Türkiye’de Ulusal Yeterlilik Sistemi projesinin temel hedefi iş piyasası ihtiyaçlarına uygun örgün ve yaygın mesleki eğitim ve öğretim verilmesini sağlamak, hayat boyu öğrenmeyi desteklemek, eğitim ve istihdam arasındaki ilişkiyi güçlendirmek.

Söz konusu projenin tanıtımına ilişkin Şanlıurfa’da bir otelde etkinlik yapıldı.

Yapılan etkinliğe Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği Daire Başkanı İsmail Özdoğan STK temsilcileri ve ilgililer katıldı.

Program İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından açılış konuşmalarına geçildi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, yaptığı konuşmada nitelikli iş gücününü önemine değinerek, şunları kaydetti:

“Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de en önemli problemlerden bir tanesi belki de, bilgi beceri yetkinlikleriyle üretimde etkinlik ve verimi sağlayacak nitelikli iş gücü. Ülkemize bakıldığı zaman 19 milyon civarında ilk ve orta öğrenim öğrencimiz, 8,5 milyon civarında da yükseköğretim öğrencimiz var. Bu dinamik nüfus dikkate alındığında nüfusumuz yaklaşık üçte birinin genç, dinamik çalışma hayatına kazandırılması gereken beşeri sermaye olarak ortaya çıktığını görüyoruz. Bu projeninde amacı bu.”

Gün boyu devam edecek etkinliklerde, Ulusal Yeterlilik Sistemi, mesleki yeterlilik belgesi, sınav ve belgelendirme faaliyetleri, ulusal meslek standartlarının hazırlanması ve eğitim akreditasyonu gibi konular ele alınacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu