URFA YEREL HABERLER

CHP, Siverek’te yeni yapılacak organize sanayi yerine karşı tepki

CHP Şanlıurfa İl Teşkilatı, Siverek’te yeni Organize Saniye Bölgesi ve yolunun tarım arazileri üzerine yapılmak istenmesine tepki göstererek, “Koskoca Siverek ilçesinde sanayi ya da sanayi yolu yapılacak başka yer mi kalmadı? Neden tarım ve hayvancılık yapılan araziler, köylülerin tüm anayasal hakları ve itirazlarına rağmen ısrarla yok edilmeye çalışılıyor?” açıklamasında bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şanlıurfa İl Teşkilatı, Siverek’te yeni yapılacak Organize Sanayi Bölgesi ve yolunun çiftçilikle uğraşan köylülerin verimli toprakları üzerine yapılmak istendiğini belirterek, karara tepki gösterdi.

CHP Şanlıurfa İl Teşkilatı Sekreteri ve Sözcüsü Avukat Ronayi Paydaş, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Anayasa’nın 44 ve 45. maddelerini hatırlattı. Devletin, toprağın verimli olarak işletilmesini korumak ve geliştirmek, topraksız olan veya yeter toprağı bulunmayan çiftçilikle uğraşan köylüye toprak sağlamak amacıyla gerekli tedbirleri alması gerektiğini hatırlatan Paydaş, Siverek’te yeni Organize Sanayi Bölgesi ve yolunun Siverek Aşlıca Mahallesi Akarlı Mezrasında “tarım arazileri” üzerinde yapılacak olmasını eleştirdi. Paydaş, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Siverek Aşlıca Mahallesi Akarlı Mezrası köylüleri sanayi ve yol yapılacak yeri 70 yıldan fazla bir süredir tarıma elverişli hale getirmiş, tarım ve hayvancılığı geliştirmişlerdir. Yukarıda da belirttiğim üzere Anayasa’nın 44 ve 45. maddeleri uyarınca;

Devlet tarımı, tarıma elverişli arazileri ve hayvancılığın gelişmesi için gerekli tedbirleri alır denmesine rağmen köylülerin tüm itiraz ve girişimleri sonuçsuz kalmış. Köylüler Sanayi yapılacak yerde şantiye çalışmasını kısa süreli engellemiş ancak yine sonuç alamamışlar. Biz CHP Şanlıurfa İl Örgütü olarak Siverek Aşlıca kırsal mah. Akarlı mezrası köylülerinin yanında olacağız. Köylüler 70 yıldır emek ve mesai harcadıkları yeri Tarıma ve tarıma elverişli arazi haline getirmiş üretim yapıyor ancak birileri bu emekleri yok etmeye çalışıyor. Koskoca Siverek ilçesinde Sanayi ya da Sanayi yolu yapılacak başka yer mi kalmadı? Neden Tarım ve hayvancılık yapılan araziler köylülerin tüm anayasal hakları ve itirazlarına rağmen ısrarla yok edilmeye çalışılıyor?”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu