SAĞLIK

Daiyetisyen Kaplan’dan tavsiye! Oruç tutarken de kilo verilebilir

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyetisyeni Mehmet Kaplan oruç tutarken de kilo vermenin mümkün olduğunu söyledi.

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyetisyeni Mehmet Kaplan, Ramazan ayında nasıl beslenilmesi gerektiğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ramazan ayı artık sıcak aylara denk gelmese de yine de su tüketmenin önemli olduğunu belirten Kaplan, şunları söyledi:

“Ramazanda 2-2,5 litre su tüketiminin altına düşmememiz gerekiyor. Sahur öğününü kesinlikle atlamamak gerekiyor. Sahur öğününü yapmadan uyuduğumuz zaman açlık süremiz 20 saate ulaştığı için kan şekerimiz daha erken saatlerde düşmeye başlıyor. Bu yüzden sahur öğününü atlamadan minimum iki öğün yaparak ramazan ayını geçirmemiz gerekiyor. Sahurda genelde kahvaltılıklar tercih edilebilir. Çok şekerli çok yağlı besinlerden uzak durmalıyız. Genel olarak protein ağırlıklı yumurta, peynir tüketilebilir. Bunlar vücudumuzda açlık süresini daha geç hissetmemize sebep olur. Sebzelerde yine aynı şekilde midede daha çok yer kapladığı için acıkmamızı önler.”

İFTARDA NASIL BESLENMELİYİZ?

İftarda genellikle çok hızlı ve aşırı bir şekilde yeme isteği oluştuğunu belirten Kaplan, “Bunun önüne geçmek için öncelikle iftariyelikler ile iftarımızı açıp hafif bir çorba bir iftariyelik hurma ile iftarımızı açıp 10-15 dakika kadar ara verip ondan sonra kalan yemekleri dengeli bir şekilde tüketebiliriz.

Genelde sebze ve meyve grubu iftarda ve sahurda ihmal ettiğimiz gruplardır. Bunları tüketmeye özen göstermeliyiz. Çok yağlı çok şekerli besinler iftarda da sahurda da sakıncalı bunlardan uzak durmamız gerekiyor” diye konuştu.

“Fiziksel aktivite yine çok önemli” diyen diyetisyen Kaplan, şunları kaydetti:

“Fiziksel aktivitemizi iftar ve sahur arasında da gerçekleştirebiliriz. Yarım saat 45 dakika kadar yürüyüş yapılabilir. Ya da sabah erken saatlerinde yine metabolizmamız kan şekerimiz henüz çok düşmemişken yine spor aktivitelerini yapabiliriz.

Kilolu olan bireylerde genelde iftarda ve sahurda çok az besin tüketip bu şekilde kilo verileceğini inanma eğilimi vardır. Bu doğru olabilir, kilo verilir ama genelde yağla beraber kas kütlesinden de kayıplarımız olur çok hızlı bir şekilde kilo kaybı olur. Bu da birçok hastalığa sebep olur. Bunun yerine biz iftardan yine normal zamanda yapıldığı gibi beslenme uzmanına başvurulup o şekilde ayda en fazla 4-5 kilo verecek şekilde bir beslenme planı yapılmasını öneriyoruz”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu