SAĞLIK

Diş tedavilerinde Avrupa’nın parlayan yıldızı

Sağlık turizminin bileşenlerinden ağız ve diş sağlığı, Türkiye’de gün geçtikçe değer kazanıyor, buna bağlı olarak yabancıların tedavi talepleri de artıyor.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2021’de Türkiye, 1 milyon civarında yabancı hastayı ağırladı. 2023’te ise 1,5 milyon hasta ve 10 milyar dolar gelir öngörülüyor.

Diş hekimi Figen Şencan, Türkiye ağız ve diş sağlığı konusunda, diş hekimlerinin tecrübesi, sahip olunan ileri teknoloji, hızlı ve kaliteli tedavi süreci ile Avrupa’nın gözdesi haline geldiğini belirti. Ayrıca sağlık turizminde vize kolaylığı, coğrafi konum, uçuş maliyetlerinin düşüklüğü, yüksek kurun sağladığı fiyat avantajıyla birlikte Avrupa vatandaşları açısından Türkiye’nin cazibesinin artığını ifade eden Şencan, diş tedavisinde dünya standartlarının üzerinde olduklarının altını çizdi.

YABANCILARIN İLGİSİ ARTIYOR

Diş tedavilerinde yurt dışından Türkiye’ye artan yoğun bir ilgi olduğuna dikkati çeken Diş Hekimi Şencan “Türkiye sağlık turizminde son 10 yılda ciddi yatırımlar gerçekleştirdi. Ülkemizin dental turizm anlamında insan kaynağı, diş hekimi, yetki ve yeterlilik anlamında hiçbir eksiği yok. Artık dünyanın her yerinden birçok farklı ülke vatandaşı sağlıkta ülkemizi tercih ediyor, hastalarımızın yüzde 80’i yabancı ülke vatandaşlarından oluşuyor. Sağlık hizmetlerinin çok pahalı olduğu Avrupa Birliği ülkeleri Almanya, Fransa, Hollanda ve ABD’den tedavi olmak için Türkiye’ye gelenlerin sayısı artıyor” ifadesini kullandı.

“YÜZDE 90’LARA ULAŞMIŞ DURUMDA”

Diş tedavileri için ülkeyi ziyaret edenlerin memnuniyet oranı yüzde 90’lara ulaşmış durumda olduğunu vurgulayan Şencan, “Dental tedaviler genellikle yüksek maliyetlidir, hastalar ortalama kişi başı 5 bin euro civarında harcama yapıyor. Sağlık turizmi için gelen turistler, normal turistin beş katı kadar döviz bırakıyor ve sadece tedavi olup dönmüyor. Hem konaklıyor, tatil yapıyor hem tarihi yerleri geziyor. Bu yüksek potansiyelimizle elde ettiğimiz başarılarımızdan çok daha fazlasını yaparak sağlık turizminde ilk sıralara yerleşebileceğimiz inancındayız ” değerlendirmesinde bulundu.

 

ÖNCELİKLİ TERCİHLER İMPLANT, PROTEZ VE GÜLÜŞ TASARIMI

Şencan, yabancıların öncelikli tercihleri hakkında bilgi verirken de, ; “Sağlık turizmi yalnızca fonksiyonel diş tedavileri açısından değil, estetik kaygılarla kozmetik diş hekimliği alanında da ilgi görüyor. Protetik ve restoratif tedavileri içinde barındıran ‘Gülüş Tasarımı’ için çok fazla talep var. Mikro kamera yardımı ile üç boyutlu hale dönüştürülen dişler üzerinde, bireyin yüz ve ağız yapısına uygun olarak, sanal aşındırma, ekleme, kontur değişikliği yapılabilmesine olanak veren teknolojiler kullanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu