Genel

Ekonomide büyüme rakamları açıklandı

TÜİK verilerine göre ilk çeyrekte Türk ekonomisi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.3 büyüdü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı ilk çeyrek GSYH verilerini paylaştı.

Buna göre Türk ekonomisi yılın ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.3 büyüdü. Ekonomi bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 1.2’lik büyüme kaydetti.

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde büyümeye en büyük katkının finans ve sigorta faaliyetlerinden geldiği görüldü.

2022 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yıla göre; finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 24.2, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde ; 16.8, hizmetler yüzde 14.9, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 8.9, sanayi yüzde ; 7.4, diğer hizmet faaliyetleri ; yüzde 6.8, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 5.4, kamu yönetimi ; eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 5.2 ve tarım yüzde 0.9 arttı. İnşaat sektörü ise yüzde 7.2 azaldı.

Yerleşik hanehalklarının tüketim harcamaları, ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 19.5 artış sağlandı.

Devletin nihai tüketim harcamaları ise yüzde 0.9 yükseldi. GSYH’nin birinci çeyrek değeri cari fiyatlarla ABD doları bazında 179 milyar 800 milyon olarak gerçekleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu