DÜNYA

Erdoğan: Doğalgaz için İran Cumhurbaşkanı ile görüştüm

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran'ın Türkiye'ye gaz vermeyi kestiği iddialarına ilişkin konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir televizyon programında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, İran’ın Türkiye’ye gaz vermeyi kestiği ve Türkiye’de doğal gaz sorunu yaşanacağı iddialarına yönelik şunları söyledi:

“İran’a borcumuz kesinlikle söz konusu değil. Bu iddialar yalandır. Cumhurbaşkanı ile yaptığımda kendisine söyledim. Onlar bir arızadan ötürü ‘Bu işi 10-15 gün erteleme durumumuz olacak’ dediler. Biz kendilerine bu işi Haziran’a kadar ertelemek suretiyle, ; biz de bu sert geçen kışı daha rahat şartlarda geçiririz, dedik. Şu anda da İran’da kış çok sert.”

“15 GÜN İÇERİSİNDE DOĞAL GAZ AKIŞI DEVAM EDECEK”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan ve BOTAŞ’tan bir ekibi İran’a gönderdiklerini ifade eden Erdoğan, ; “10 gün bilemediniz 15 gün içerisinde doğalgaz akışı devam edecek. Tedbirlerimiz var. Tuz Gölü’nün altındaki depolama çalışmamız, gemilerimizle gelen doğalgaz olayımız var. Gaz akışının sağlanması bir taraftan gerçekleşecek, bu kış ortasında vatandaşımızı birinci derecede korumak durumundayız. Sanayide biraz kontrollü gitmek durumundayız. Gerek Enerji gerek Sanayi Teknoloji Bakanlarımız müşterek çalışmayla koordine ettiriyorlar” diye konuştu.

ELEKTRİKTEKİ FİYAT ARTIŞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrikte de kademeli tarifenin Türkiye’deki hanelerin tüketimi hesaplanarak 150 kilovat saat olarak belirlendiğini söyledi. Erdoğan, “Aylık 150 kilovat saatlik tüketim düşük tarifeden 150 kilovat saati aşan tüketimler daha yüksek faturalandırılıyor. 1 ay 30 gün varsayılarak günlük 5 kilovat saatin 30 güne tekabül eden miktarından hareketle oluşuyor. Elektriğin verimli kullanımını teşvik etmek. Dar gelirli vatandaşların kullandığı elektriğin sübvanse edilmesini sağlamak, uygulama yeni başladı. Önümüzdeki günlerde veriler netleşecek” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu