DÜNYA Genel GÜNDEM KÜLTÜR SANAT

Urfa en fazla göçmen barındıran illerden biri

Urfa en fazla göçmen barındıran illerden biri

Şanlıurfa İl Göç Müdürlüğü, 30 Temmuz “Dünya İnsan Ticaretiyle Mücadele Günü” nedeniyle bilgilendirme standı açtı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 30 Temmuz 2013’te aldığı kararla her yıl 30 Temmuz’da düzenlenen Dünya İnsan Ticareti ile Mücadele Günü, Şanlıurfa’da da farklı etkinliklerle kutlandı. Etkinlik kapsamında İl Göç Müdürlüğü, alışveriş merkezinde stant açarak vatandaşlara göçmenler konusunda bilgilendirmede bulundu.


Bilgilendirme yapmak amacıyla stant açtıklarını ifade eden İl Göç İdaresi Uzman Yardımcısı Zeynep Akgül: “Bugün 30 Temmuz insan ticareti ile mücadele günü bununla ilgili bilgilendirme yapmak amacıyla stant açtık. İnsan ticareti sadece göçmenlerle alakalı bir konu  değil bütün vatandaşlarla ilgili. Göçmenler bu konuda daha mağdur oldukları için istismara açıklar. O yüzden insan ticareti suçuna dahil oluyorlar. Ülkemize gelen Afganlarda bu suçta kullanılabilirler. Mülteciler Avrupa ülkelerinden siyası, dini baskılar görerek ülkemize giriş yapan kişilere biz mülteci diyoruz. Ama Avrupa ülkesi dışından gelen yabancılar şartlı mülteci statüsüne dahil ediyoruz.  Genel merkezden gelen isimlere göçmen statüsü verilir. İnsan ticaretinin en kısa tanımı günümüzün modern köleliği olarak bilinen insanları ticari bir amaç elde etmek amacıyla kullanılmasıdır” dedi.

Uzman Yardımcısı Akgül: “Şanlıurfa ili de sınır bölgesi olmasından kaynaklı çok fazla göçmenin barındığı bir il. Bize 157 ihbar hattına başvurabilirler. Biz başvuruları değerlendirip o kişileri mülakata alıp eğer insan ticareti mağduru konumuna girerse onlarla mağdur destek programı uyguluyoruz. Onların sağlık, eğitim ihtiyaçları karşılanıyor yabancı ise ikamet izni veriliyor. İnsan ticaretinin çok hassas bir konu olduğunu diğer kamu kurum ve kuruluşlarına bildirmek amacıyla her yıl toplantılar düzenleniyoruz. Onlarında insan ticaretine mağdur durumda gördükleri vatandaşları bize bildirmeleri için çalışma yapıyoruz” ifadelerini kullandı.