GÜNDEM

Eyyübiyeli Gençler rekor kırdı

Eğitimde Türkiye ortalamasının çok gerisinde gösterilen Şanlıurfa’da, Eyyübiye Belediyesi’nin kitap otaklarında verilen ücretsiz üniversite hazırlık kurslarına katılan öğrencilerden yüzde 75’i üniversiteye yerleşerek bir rekora imza attı.

İlçedeki kitap otaklarında üniversite sınavlarına hazırlanan 86 öğrenciden 64’ü, aralarında çok yüksek puan gerektiren tıp, hukuk, mimarlık, mühendislik, eğitim fakülteleri bulunan farklı üniversitelere yerleşme başarısı gösterdi.

Aslen öğretmen olan Eyyübiye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İsmail Kaya’nın yakın ilgi ve koordinesinde, Halk Eğitim Merkezi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün öğretmen desteğiyle sınavlara hazırlanan 86 öğrencinin eğitim materyalleri, deneme testleri ile kitap otaklarındaki çay, kahve ve benzeri ihtiyaçları Eyyübiye Belediyesi tarafından sağlandıı.

Kitap otaklarında üniversite sınavlarına hazırlanarak başarılı olan 64 öğrenciden 49’unun kız, 15’inin ise erkeklerden olması dikkat çekti.

Yaklaşık 3,5 milyon adayın başvurduğu üniversite sınavlarında, 898 bin kişi üniversitelere yerleşerek yüzde 25,5 ile Türkiye ortalaması gerçekleşirken, Eyyübiye Belediyesi’nin sağladığı imkânlarla sınavlara hazırlanan gençlerden yüzde 75’inin başarılı olması, eğitimde disiplin, motivasyon ve ilginin büyük önemi olduğunu gözler önüne serdi.

Eyyübiye Belediyesi’nin sağladığı imkânlarla kitap otaklarının yanı sıra, çoğunluğu lise son sınıfta olan öğrencilerin devam ettiği Onikiler ve Yenice Sınav Hazırlık Merkezleri’ndeki kurslara devam eden adaylarla birlikte, toplam 127 öğrenci üniversiteye yerleşti.

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, her türlü ihtiyaçlarını karşıladığı gençlerin üniversiteye yerleşmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, gençlerin eğitim, spor, istihdam başta olmak üzere her alanda ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yatırımlara ve desteklere devam edeceklerini ifade etti.

Belediye bütçesinin yüzde 60’ına yakınını gençlere yönelik yatırım ve hizmetlere ayıran Eyyübiye Belediyesi, 2023-2024 eğitim öğretim döneminde, Batıkent TOKİ, Ruha, Asya ve Hayatı Harrani Mahallelerine dört yeni kitap otağı ile yaklaşık 2000 öğrencinin faydalanması planlanan Süleymanşah Gençlik Merkezi’ni de hizmete açmaya hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu