Gelecek Partisi'nden sanatçılara destek verin çağrısı

Gelecek Partisi’nden sanatçılara destek verin çağrısı

Gelecek Partisi Şanlıurfa Kültür ve Sanat Politikaları Başkanlığı, pandemiden etkilenen sanatçılara destek verilmemesine tepki gösterdi.

Konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Bir yılı aşan Kovid-19 salgını sürecinde dünyadaki bütün ülkeler kendi sınırlarına çekilirken kültür ve sanat bir kez daha kültürlerarası iletişim ve etkileşimin temelini oluşturdu, sınırlar içesinde ise toplumlarda en önemli iyileştirici güçlerden biri oldu. Öte yandan Türkiye’de Kovid-19 salgınından ekonomik olarak en çok etkilenen sektörlerin başında kültür ve sanat sektörünün geldiği konu üzerine yapılan bütün araştırmalarla ortaya konmuştur. Bu süreçte müzisyeninden tiyatrocusuna, kostümcüsünden dekorcusuna, ses emekçisinden teknisyenine sektörde çok sayıda insanın işsiz kaldığını basından, sektör aktörlerinin haberlerinden, destek için yapılan çağrılardan görmüş bulunuyoruz.
Bu yaşananlarda özel veya resmi bütün kurumlara önemli görevler düşmekle beraber siyaset dünyasının da yaşananlara kayıtsız kalmaması gerekmektedir. Bu düşünceden hareketle Gelecek Partisi olarak bir yılı aşan bu süreçte kamuya ve kamuoyuna birçok kez çağrıda bulunduk, bulunmaya da devam ediyoruz. Bu minvalde Kültür ve Turizm Bakanlığı´ndan, Maliye Bakanlığı´na ilgili kurumların çalışmalarını takip ederken, kültür sanat sektörünün önemli kaynaklarından biri olan yerel yönetimlerin konuya dair pek az çalışmada bulunduğu dikkatimizi çekmiştir.
Yerel yönetimlerimizin bir an önce kendi sorumluluk alanlarında bulunan sanatçılara el uzatması elzemdir. Gelecek Partisi Şanlıurfa İl Başkanlığı olarak 13 ilçenin yerel yönetimlerini artık ellerini taşın altına koymaya, şehirlerinde bulunan sanatçılara ve kültür sanat sektörü çalışanlarına sahip çıkmaya davet ediyoruz.
1 Haziran itibariyle yeni normallere dair alınan kararların kültür sanat sektörünü kapsamaması sektör çalışanlarının yanı sıra bütün toplumda tepkiyle karşılanmıştır. Hükümetin bu haksız kararlarını ivedilikle yeniden değerlendirmesi talebimizi yinelerken, önümüzdeki süreçte yapılması artık kaçınılmaz olan açık hava etkinlikleri için yerel yönetimlere sanatçılar ve kültür sanat sektörü emekçileri adına çağrımızı da paylaşıyoruz:

1. Dijital veya fiziki olarak planlanacak bütün yaz etkinliklerinde müzikten tiyatroya, sergiden söyleşiye kültür sanat dünyasının bütün aktörlerini gözeterek yer verilmesi.
2. Bütün etkinliklerde, şehrin yerel sanatçılarına (sokak sanatçısından sahne ve ses emekçisine kadar) öncelik verilmesi.
3. Yüksek bütçeli etkinliklerle yüksek bütçeli sanatçıları ağırlamak yerine, ayrılan bütçelerin daha fazla sanatçıya dengeli bir şekilde dağıtılması.
4. Etkinliklerde yer alacak sanatçı, kültür sanat faaliyetleri seçimlerinde ideolojik kriterler yerine, sanatı ve sanatçıyı yaşatma ilkesi ile hareket edilmesi.
5. Mart 2020 – Mayıs 2021 döneminin kullanılmayan kültür sanat bütçelerini de gözeterek bütçelerin başka alanlara kaydırılmadan, düzenlenecek etkinliklerinde şehrin sanatçılarını rahatlatacak şekilde kullanılması.

Şanlıurfa Kültür ve Sanat Politikaları Başkanlığı

Hakkında Ramazan ŞENBAHAR

Avatar for Ramazan ŞENBAHAR

Tavsiye Haber

Akıma kapılan şahıs ağır yaralandı

Akıma kapılan şahıs ağır yaralandı

Şanlıurfa’da elektrik akımına kapılan kişi, ağır yaralandı. Olay, Haliliye ilçesi kırsalında meydana geldi. İddiaya göre, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir